Bratislava 26. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
Opozičné hnutie OĽaNO rozhodne o postupe v prezidentských voľbách v najbližších dňoch. Pre TASR to uviedol šéf Obyčajných Igor Matovič.
Na snímke líder opozičného hnutia OĽANO Igor Matovič
Reagoval tak na to, že o prípadnej podpore sa s OĽaNO rozprával prezidentský kandidát Robert Mistrík a kladné stanovisko Obyčajných sa pre Mistríka snaží získať aj predseda SaS Richard Sulík. Matovičovci sa už opakovane vyjadrili, že na post prezidenta majú troch vážnych kandidátov, z ktorých vyberú jedného.
Prezidentské voľby budú na jar 2019. Spomedzi parlamentných strán svojho kandidáta zatiaľ okrem OĽaNO nepredstavili ani Smer-SD a SNS.
Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Novela zákona o umelom prerušení tehotenstva bude taký dobrý zákon, že ho podporí veľa poslancov. Pre TASR to uviedol Ján Podmanický (Smer-SD), ktorý o legislatívnej iniciatíve začal rokovať s politikmi, ministerstvami aj právnikmi.
Na snímke poslanec NR SR Ján Podmanický (SMER-SD)
Poslanci, ktorí chcú zmeniť interrupčný zákon, už zasadli za okrúhly stôl. Tento týždeň sa pri ňom stretli členovia Smeru-SD, SNS, OĽaNO, Sme rodina aj Richard Vašečka (nezaradený). “Boli tam aj zástupcovia mimovládok, ministerstiev a chceme prizvať aj predstaviteľov Mosta-Híd,” avizuje Podmanický.
Okrúhle stoly budú pokračovať celú jeseň. Výsledkom má byť novela priechodná parlamentom. “Detaily nejdem konkretizovať. K téme chceme pristúpiť zodpovedne,” uistil Podmanický, podľa ktorého je v hre aj ústavná zmena, o ktorej hovoril podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.
Predseda Smeru-SD Robert Fico nedávno povedal, že na zmenu interrupčného zákona nie je spoločenská objednávka. Expremiér zároveň nechce, aby na Slovensku vznikol čierny trh s umelými prerušeniami tehotenstva, ani aby ženy chodili za interrupciami do zahraničia. Na druhej strane, rešpektuje iný názor na túto tému. Podmanický predpokladá, že v kultúrno-etických otázkach budú mať poslanci voľnú ruku.
Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák, ktorý je zároveň gynekológ, už skôr povedal, že zákon o interrupciách by sa meniť nemal. Ten súčasný považuje za dobrý, termíny v ňom majú svoje opodstatnenie a téme navyše politika škodí. “Myslím si, že o takejto veci nemajú rozhodovať politici, ale ženy a odborná verejnosť. Navyše ako gynekológ si tiež myslím, že zákon by sa meniť nemal. Ten súčasný je dosť prísny a je dobrý,” povedal pre TASR a poukázal na klesajúci trend pri interrupciách.
Sprísnenie zákona o interrupciách mali poslanci na stole aj pred niekoľkými dňami. Stopli ho, ale viacerí zákonodarcovia sa téme chcú venovať ďalej. Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára je medzi poslaneckými klubmi snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel. Blanár mieni presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.
Bastrnák chce presviedčať kolegov v strane aj koalícii, aby pri tejto téme počúvali najmä odborníkov a ženské organizácie. Na nápady, ktoré už odzneli v médiách, Bastrnák reaguje tým, že sa debatovať dá o čomkoľvek. “Ale toto je taká vec, pri ktorej platí, že čím menej politiky do nej vstúpi, tým lepšie,” uzavrel.
Bratislava 27. júna 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
Líder SaS Richard Sulík v Rádiu Expres diskutoval na súčasné politické témy. Uviedol, že prezident Andrej Kiska by mal podľa neho pokračovať v politike tak, že spojí pravicové strany Spolu a Progresívne Slovensko a vytvorí tak väčší subjekt schopný uspieť v parlamentných voľbách. Údajne o tom s Kiskom hovoril na súkromnom stretnutí doma u Richarda Sulíka.
Na sníme Richard Sulík
Sulík v rozhovore priznal, že počas premiérovania Petra Pellegriniho sa situácia na Slovensku upokojila. Zároveň však od neho očakával ešte viac. “Nešiel do toho s takou razanciou ako mohol, možno že má príliš veľký rešpekt pred Robertom Ficom, neviem nevidím do ich kuchyne. Každopádne, stihol aj niekoľko prešľapov,” upozornil.
Následne sa zameral na protest farmárov. Podľa neho to predseda vlády “zvládol zle”. Ak by bol Sulík premiérom s protestujúcimi farmármi by sa stretol. “Oni nedošli do Bratislavy z roztopaše na výlet, keď majú žatvu predo dvermi, ale prišli preto, lebo na východe sa vo veľkom začala rozpínať talianska mafia. Kradli im pôdu, mnohé tieto prípady sú známe, preto prišli, aby na to upozornili,” povedal Sulík. Podľa neho mal premiér Pellegrini ukázať rešpekt voči týmto ľuďom už len kvôli tomu, že spomínaná mafia mala blízko k jeho predchodcovi Ficovi. “Naozaj to nechápem, Pellegrini – človek, ktorý sa sám premáva na traktore, hrá sa na farmára, teraz nepríde medzi farmárov, no fakt neviem.”
Pri hodnotení prvých sto dní pôsobenia novej vlády Sulík poznamenal, že vymenovanie Pellegriniho na čelo vlády je krok k lepšiemu. “Peter Pellegrini je krajšia tvár Smeru. Viete, keď si porovnáte duo Pellegrini – Raši s Fico a Kaliňákom, tak čisto vizuálne je tam veľký rozdiel,” povedal v rozhlasovom éteri Sulík.
Redaktor Závodský reagoval na zmierlivé slová Sulíka ku Pellegrinimu s tým, či je možné, že SaS v budúcnosti prehodnotí prípadnú koaličnú spoluprácu so Smerom-SD. “Moja odpoveď je jasné nie. Petra Pellegriniho až tak nepoznám, aj keď z osobných stretnutí ho vnímam ako kultivovaného človeka, ale strana Smer je prehnitá oligarchistická organizácia od A do Z,” pokračoval eurposlanec Sulík, s tým, že Smer už nakradol miliardy a má za sebou údajne dvesto korupčných káuz.
SaS je pripravená vládnuť
Ďalej debata začala smerovať k poslednému prieskumu agentúry AKO. Moderátor naznačil, že síce vládny Smer stagnuje okolo hranice 20, 21 percent, rovnako tak aj SaS sa neposúva smerom nahor. Sulík to vysvetlil tým, že na pravicovej liberálnej sfére vznikli dve nové strany, ktoré pohlcujú aj ich voličov.
Dodal, že ľudia sa priamo vo voľbách často rozhodnú inak ako v prieskumoch. Očakáva, že strana SaS bude súperiť so Smerom o celkové prvenstvo. “SaS je pripravená vládnuť. Máme program, máme reformy, máme priority,” zdôraznil. Sulík tiež odhalil, že nadchádzajúca kampaň pred parlamentnými voľbami bude najintenzívnejšou v jeho živote.
Kiska u Sulíka
Sulík priznal že nedávno sa súkromne stretol s prezidentom Andrejom Kiskom, kde hovorili o jeho budúcnosti v politike. “Prišiel nás navštíviť ku nám domov, moje deti z toho boli vo vytŕžení, aj susedia…” uviedol.
“Myslím si, že má dve možnosti, buď spojí dve existujúce nové strany, ktoré ešte neprekročili hranicu zvolenia, alebo si založí svoj vlastný subjekt,” uvažuje líder SaS. “Takto by bol za ďalšieho rozbíjača pravice,” dodal.
Líder liberálov sa venoval aj téme podpori prezidentského kandidáta Roberta Mistríka stranou SaS. Zdôraznil, že Mistrík nie je kandidát SaS, že je občiansky kandidát, ktorého sa rozhodli podporiť, pretože má všetky predpoklady stať sa prezidentom.
Sulík poznamenal, že Mistrík financuje svoju kampaň tak, že ani jedno minuté euro nebude vzbudzovať podozrenia. O Mistríkovi tiež vyhlásil, že v kampani by mu veľmi pomohlo uspieť, ak by sa k jeho kandidatúre vyjadril pozitívne súčasný prezident Andrej Kiska. Sulík dokonca očakáva, že Kiska tak neskôr aj urobí.
Bratislava 27. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
Pojednávania v Justičnom paláci v Bratislave boli prerušené. Dôvodom je opäť anonymná telefonická hrozba, ktorej autor sa vyhrážal vybuchnutím bomby na súde.
Ilustračné foto
“Po príchode príslušníkov PZ SR okolo 9.45 h bola nariadená evakuácia prítomných osôb v Justičnom paláci, zamestnancov krajského súdu a okresného súdu a všetkých prítomných osôb,” uviedol v tejto súvislosti hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
V okolí Justičného paláca bolo v zásahu minimálne päť policajných áut. Celá budova bola obkolesená policajnými páskami.
V stredu sa malo na Krajskom súde v Bratislave okrem iného pojednávať v kauze myzofilných útokov močom či exkrementmi na ženy, kde je obžalovaný Martin M.
Verejné zasadnutie, na ktoré prišlo množstvo novinárov, bolo pre nahlásenú bombu prerušené do 12.30 h.
Okresný súd (OS) Bratislava IV v druhej polovici novembra minulého roku uznal Martina M. za vinného z myzofilných útokov močom či exkrementmi na ženy, ktoré sa odohrali v roku 2015 v Bratislave. Uložil mu podmienečný trest v dĺžke trvania osem mesiacov. Zároveň mu určil skúšobnú dobu 14 mesiacov a ochranné sexuologické liečenie ambulantnou formou.
Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
Slovensko bude postupne zvyšovať svoje obranné výdavky tak, aby v roku 2024 dosiahli dve percentá HPD krajiny. Záväzok z predchádzajúcich summitov NATO by mala krajina potvrdiť aj na nadchádzajúcom summite, ktorý sa uskutoční 11. a 12. júla v Bruseli. Vláda na stredajšom zasadnutí schváli základné pozície slovenskej delegácie, ktorú by mal viesť prezident SR Andrej Kiska.
Na snímke minister obrany Peter Gajdoš (SNS)
Slovensko má tiež na summite vyjadriť záujem pokračovať bez prerušenia v účasti v posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí. Malo by potvrdiť i pokračovanie účasti v misii Rozhodná podpora v Afganistane a zvýšenie počtu vojakov nasadených v misii. Malo by súhlasiť i so záväzkom spojencov zlepšovať podmienky na zabezpečenie rýchlych a plynulých vojenských presunov na území EÚ a NATO.
Ministri budú na stredajšom zasadnutí posudzovať zmeny v operačných programoch Kvalita životného prostredia a Efektívna verejná správa. V rámci prvého operačného programu má byť viac európskych zdrojov nasmerovaných do sanácie environmentálnych záťaží vrátane skládky v bratislavskej Vrakuni. V druhom spomenutom operačnom programe bude o osem miliónov eur posilnená prioritná os venovaná súdnemu systému. Dodatočné financie majú pomôcť zabezpečiť jeho komplexnú reformu.
Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) predkladá na vládu návrh plánu na opravu budov v správe jeho rezortu. Do zoznamu zaradil 27 budov s celkovou podlahovou plochou viac ako 65.000 štvorcových metrov, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť. Predpokladaný objem investícií určených na ich obnovu predstavuje sumu 9.127.498 miliónov eur. Pri obnove sa pritom využijú finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu a Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Slovensko nasmeruje viac prostriedkov z európskych fondov do sanácie najrizikovejších environmentálnych záťaží. Vláda schválila v stredu návrh ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) na zmeny v Operačnom programe Kvalita životného prostredia.
Na snímke minister životného prostredia SR László Sólymos
Envirorezort vysvetlil, že na základe poznatkov z praxe nastavuje optimálne podmienky na plné využitie finančných prostriedkov z programu a dosiahnutie jeho cieľov prostredníctvom získania výkonnostnej rezervy. Zároveň dochádza k realokácii financií z prioritnej osi 2, kde minister vzhľadom na jej nižšiu výkonnosť navrhol presun časti zdrojov, ktoré nie sú pokryté vyhlásenými ani plánovanými výzvami na rok 2018 do prioritnej osi 1 zameranej na sanáciu environmentálnych záťaží.
Celkové financie na sanovanie neželaného dedičstva z minulosti sa tak navýšia o 34 miliónov eur. Realokované financie majú smerovať aj na sanáciu rizikovej záťaže – niekdajšej skládky priemyselného odpadu bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Tá predstavuje riziko pre zásoby pitnej vody na Žitnom ostrove a obyvateľov priľahlého územia.
Ministerstvo v tejto súvislosti deklarovalo, že odstraňovanie environmentálnych záťaží je jednou z jeho hlavných priorít. Medzi environmentálne záťaže môžu byť po novom zaradené aj úložiská ťažobného odpadu, ak by spôsobovali kontamináciu.
Navrhovaná zmena KŽP spočíva predovšetkým v úprave hodnôt ukazovateľov výkonnostného rámca pre rok 2018, ktorých plnenie bolo limitované objektívnymi externými faktormi mimo dosahu riadiaceho orgánu alebo sprostredkovateľských orgánov, pričom ohrozuje získanie výkonnostnej rezervy. Upravujú sa aj hodnoty čiastkových cieľov finančného ukazovateľa výkonnostného rámca pre celkom štyri prioritné osi operačného programu.
Zvyšuje sa tiež cieľová hodnota ukazovateľa výstupu “Zvýšený počet obyvateľov so zlepšeným čistením komunálnych odpadových vôd, keďže v rámci financií na vodné hospodárstvo sa posilnila táto oblasť. Podľa ministerstva ide o budovanie kanalizácií a čistiarní odpadových vôd v malých obciach Žitného ostrova, ktorý je chránenou vodohospodárskou oblasťou s veľkokapacitnými zdrojmi podzemných vôd.
Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Do slovenskej justície pôjde viac finančných prostriedkov z európskych fondov. Vláda v stredu rozhodla, že súčasťou revízie Operačného programu Efektívna verejná správa bude i úprava jeho finančného plánu.
Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková
Z prioritnej osi zameranej na verejnú správu sa presunie do prioritnej osi zameranej na súdnictvo celkom osem miliónov eur. Presun navrhla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá ho odôvodnila potrebou realizácie komplexnej reformy súdneho systému na Slovensku.
„Prejavuje sa zvýšeným dopytom po realizácii ďalších projektov zameraných na zefektívnenie súdnictva a zvýšenie vymáhateľnosti práva,“ odôvodnila. V súčasnosti je podľa rezortu vnútra síce nakontrahovaná prevažná časť alokácie, pre naplnenie cieľov operačného programu v tejto oblasti je však potrebné realizovať ďalšie národné projekty.
Doterajšia alokácia Prioritnej osi 2 s názvom Zefektívnený súdny systém a zvýšená vymáhateľnosť práva predstavovala sumu 40 miliónov eur. Výsledkom má byť efektívne fungujúci súdny systém, v rámci ktorého sa skráti dĺžka súdneho konania, zníži počet nevybavených vecí, minimalizuje výskyt prieťahov, čím sa zabezpečí jeden z predpokladov na zlepšenie vymáhateľnosti práva.
Ďalšie zmeny Operačného programu Efektívna verejná správa predstavujú predovšetkým úpravu jeho výkonnostného rámca a s tým súvisiacich hodnôt merateľných ukazovateľov, doplnenie nových programových ukazovateľov a úprava už existujúcich. Cieľom je najmä premietnuť do výkonnostného rámca súčasný progres v implementácii operačného programu a tým eliminovať riziko nepridelenia výkonnostnej rezervy.
Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/KP SR-Marián Garaj)
Slovensko na júlovom samite Severoatlantickej aliancie (NATO) opakovane potvrdí svoj záväzok postupne zvyšovať výdavky na obranu. Úroveň dvoch percent HDP by malo dosiahnuť v roku 2024. Je to súčasť základných pozícií slovenskej delegácie, ktoré schválila v stredu vláda.
Na snímke prezident SR Andrej Kiska
Zasadnutie Severoatlantickej rady a partnerských formátov NATO na úrovni hláv štátov a vlád sa uskutoční 11. a 12. júla v Bruseli. Slovenskú delegáciu povedie prezident SR Andrej Kiska. Ďalšími členmi budú minister obrany SR Peter Gajdoš, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok, náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko a stály predstaviteľ SR pri NATO Radovan Javorčík.
SR doteraz na pôde NATO a v plánovacích materiáloch štátneho rozpočtu potvrdila napĺňanie záväzku vyčleniť obranné výdavky na úrovni 1,6 percenta HDP v roku 2020 a 1,7 percenta v roku 2021. Na samite v Bruseli SR potvrdí aj ďalšie postupné zvyšovanie obranných výdavkov do úrovne 2 percent HDP v roku 2024.
Na samite NATO by Slovensko malo potvrdiť aj zámer splniť Ciele spôsobilosti vychádzajúce z požiadaviek kolektívnej obrany, vrátane záväzku poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu. Slovensko má tiež naďalej záujem pokračovať bez prerušenia v posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí. Súhlasiť bude aj so záväzkom spojencov v spolupráci s EÚ zlepšovať podmienky na zabezpečenie rýchlych a plynulých vojenských presunov na území EÚ a NATO.
SR bude súhlasiť s adaptovanou veliteľskou štruktúrou NATO a na národnej úrovni vytvorí podmienky na potrebné zvýšenie účasti v nej. Potvrdí tiež pokračovanie účasti v misii Rozhodná podpora v Afganistane a zvýšenie počtu vojakov nasadených v misii v rámci existujúceho mandátu. Slovensko bude prispievať do zvereneckého fondu Afganskej národnej armády aj po roku 2020, a to ročnou sumou pol milióna USD s výhľadom do roku 2024.
Slovensko potvrdí aj platnosť duálneho prístupu k Rusku a vyjadrí pripravenosť kedykoľvek viesť s Ruskou federáciou cielený a zmysluplný politický dialóg v rámci Rady NATO – Rusko, ktorého súčasťou bude diskusia o situácii na Ukrajine. Podporí i pokračovanie politiky otvorených dverí NATO, čo znamená, že členstvo v organizácii je aj naďalej otvorené pre všetky krajiny, ktoré o to prejavia záujem a splnia všetky potrebné kritériá. Pritom platí, že rozhodnutie o pozvánke ašpirantskej krajiny do NATO robia výhradne spojenci na základe konsenzu.
Stokrát opakované klamstvo sa vryje do mysle ako “pravda”, a preto stále počúvame, že vraj muži chcú mať kontrolu nad ženskou maternicou tým, že sú za zákaz potratov. Nie je to presne naopak?
Ilustračná snímka
Mužom veľmi vyhovuje, že nemusia niesť dôsledky za chvíľkové potešenie tým, že budú ďalších 20 rokov platiť žene alimenty na dieťa. Keď sa nechcú viazať ani na týždeň, lebo nevedia, čo bude o týždeň, či neulovia niečo lepšie, prečo by chceli na desiatky rokov dopredu. Ak je potrat legálny, môžu ženu dotlačiť k rozhodnutiu zabiť dieťa. Nemusia sa jej pritom vyhrážať fyzickým násilím. Stačí pohroziť ukončením vzťahu.
Zvyčajne predstava, žeby mala ostať “sama”, ju vydesí, hoci je aj ochotná prijať dieťa. Fúra výhovoriek, prečo práve teraz nie je vhodná doba a neprekvapí ani sprostý sľub, že veď, keď bude to a to, tak nie je problém spraviť jej dieťa znova. A ak naivná žena visí na chlapovi pre nejaké ďalšie výhody, ktoré sa jej zdajú momentálne viac ako starostlivosť o dieťa ako slobodná, či rozvedená matka hoci s príjmom od otca dieťaťa, tak sa podvolí.
Je oveľa ľahšie presvedčiť na potrat ženu pôsobiacu v médiach, či showbiznise. Dieťa jej totiž naruší kariéru, hoci na druhej strane nezáväzný sex môže otvárať dvere k sľubnej kariére. A vieme, že je to práve svet médií a bohémov, ktorí broja za legálnosť potratov. Budú zastrašovať politikov, ktorí sú zväčša muži. Žien je v politike pomenej, lebo je ešte dosť takých, ktoré preferujú mať deti a starať sa o ne a to nie je tak ľahké skĺbiť s aktívnou politickou činnosťou.
A že mužom-politikom legálne potraty vyhovujú – o tom niet pochýb. Politická pozícia im dáva príležitosť k očareniu istého typu dám a s mocou prichádza pokušenie mať aj sexuálne uspokojenie. Pre politika by bolo škandálom, aby napr. jeho asistentka s ním otehotnela, hlavne ak je sám ešte aj ženatý. V tom prípade stačí sľúbiť mladej dáme ak nie lepšiu pozíciu, tak nejaký pekný darček, ako napr. auto, aby dala ich spoločné dieťa zabiť a bola naďalej sexuálne k dispozícii.
Sú však ženy, čo nám najlepšie demonštruje životný príbeh Borisa Kollára, ktoré až nedočkavo túžia po tom, kedy otehotnejú s milionárom, aby mali istotu zabezpečenia, možno aj trochu popularity na roky dopredu. Pre ne potrat neprichádza do úvahy tiež len zo zištných dôvodov. Ak teda muži chcú mať sex bez záväzkov a s čistým svedomím, že za potešením nejdú cez mrtvoly, mali by byť aspoň finančne zabezpečení. Ak sa počne ich dieťa, majú ho za čo aspoň financovať, ak už nie čas a chuť vychovávať.
Podľa štatistík to vychádza tak, že viac ako polovica žien, ktoré idú na potrat, má už aspoň jedno dieťa. Asi polovica z nich je rozvedená, takže skúšajú získať muža nezáväzným sexom, ktorý je najpravdepodobnejšie aj dôvodom ich už zlyhaného manželstva. (Tento článok vysvetľuje, ako predmanželský sex vedie k rozvodom.) Druhá polovica je ešte v manželstve, ktoré je zjavne v kríze, ak ženu manžel pošle na potrat, alebo ak sama ide preto, že sa dieťa počalo v mimomanželskom vzťahu.
Veľké množstvo žien (údaje z USA a ČR hovoria o 80%) je dotlačené do potratu nie materiálnymi podmienkami – veď ak už má strechu nad hlavou pre jedno dieťa, príjme aj ďalšie – ale egoistickými mužmi. Isteže, sú aj ženy egoistky, ktoré chcú ísť za kariérou aj cez mŕtvoly. Mladé dievčatá, ktoré urobili chyby, však zvyčajne chcú prijať dieťa, no často ich rodičia, priateľ a pod. im vsugerujú tú lživú mantru, že vraj dieťa im zničí život. Pravda je presne opačná, potrat poškodzuje ženu tak fyzicky ako i psychicky. Ak mladá žena prekročí túto hranicu ako 15-, či 17- ročná, pred čím iným sa ešte dokáže v živote zastaviť? A koľkokrát ešte v živote znova skočí do tejto diablovej pasce?
Legálne potraty podporujú v spoločnosti egoizmus a bezohľadnosť voči ženám, povedala matka Tereza. Nepochybne je to tak. Okolie sa jej otočí chrbtom, nechce byť zaťažované jej problémom – neočakávaným tehotenstvom. Môže si ho predsa legálne vyriešiť sama. Lono matky sa stalo najnebezpečenejším miestom pre dieťa na svete. Česť mužom, ktorí vidia toto zlo a chcú pomôcť ženám, aby nikdy takúto voľbu nemuseli zvažovať. Títo čestní muži chcú zastaviť predátorských a nezodpovedných chlapov, no i bezcitné egoistické ženy, ktorých s napredujúcou potratovou mentalitou pribúda.
Martin 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Hlavného architekta mesta Martin Róberta D. zadržala v utorok (26.6.) v budove mestského úradu Národná kriminálna agentúra (NAKA). TASR to potvrdila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Ilustračné foto
“O vzniknutej situácii sme boli informovaní a poskytujeme maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní. K celej záležitosti sa budeme vyjadrovať po ukončení vyšetrovania,” povedala hovorkyňa mesta Martin.
Doplnila, že napriek zadržaniu Róberta D. bude Útvar hlavného architekta mesta Martin fungovať v normálnom režime.
Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru (PZ) Michala Slivku obvinil v pondelok (25.6.) vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA dve osoby a jednu firmu z korupcie a prania špinavých peňazí. “Minulý rok (2017) mal stavebník v Martine zámer postaviť obchod a čerpaciu stanicu. Na to potreboval príslušnému úradu predložiť urbanistickú štúdiu. Štúdiu, ktorú investor predložil, Útvar hlavného architekta mesta Martin neakceptoval. Vedúci pracovník úradu mal ale investorovi odkázať, aby kontaktoval konkrétneho projektanta, ktorý zabezpečí projektové podklady, ktoré bez problémov schvália,” uviedol Slivka.
Investor podľa neho odporučeného projektanta kontaktoval. “Ten mal prisľúbiť, že jeho firma je schopná zabezpečiť všetky povolenia až po kolaudáciu. Navrhol cenu spornej urbanistickej štúdie vo výške 15.000 eur. Vopred požadoval zálohu 9000 eur, ktorú investor na účet firmy uhradil. Urbanistickú štúdiu však jeho spoločnosť nevypracovala, vyhotovil ju Útvar hlavného architekta mesta Martin. Za prijaté peniaze teda firma pre investora nevykonala žiadnu činnosť, z čoho je zrejmé, že 9000 eur v skutočnosti nebola hodnota za vykonanú prácu, ale úplatok, ktorý sa mali obaja obvinení snažiť zakryť predstieranými službami,” vysvetlil hovorca Prezídia PZ.
Vyšetrovateľ preto oboch mužov obvinil zo zločinu prijímania úplatku a zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. “S obvinením skončila aj obchodná spoločnosť spomínaného projektanta, keďže konal v jej mene ako konateľ. V utorok (26.6.) oboch obvinených policajti NAKA zadržali a vypočuli, vypočuli aj viacerých svedkov a vykonali prehliadku priestorov. Dnes vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky navrhuje prokurátorovi podať podnet sudcovi na ich väzbu. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody tri až osem rokov,” dodal Slivka.
Róbert D. pôsobí vo funkcii hlavného architekta, do ktorej ho menovalo mestské zastupiteľstvo, od 1. júla 2007.
Verejný funkcionár by mohol mať zakázané vlastniť médium či PR agentúru, majetkové priznania by parlamentu mohli podávať aj starostovia a primátori a ďalšie osoby, o ktorých v súčasnosti zákon o konflikte záujmov nehovorí. To sú témy, o ktorých sa rozprávala pracovná skupina pripravujúca zmeny zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní. TASR to potvrdil predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS) a Martin Čambalík z kancelárie podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD).
Ilustračné foto
Poslanci sa v pracovnej skupine dohadovali o podobe zákona o konflikte záujmov, zatiaľ však nie o tlačive, na ktorom podávajú verejní funkcionári majetkové priznania. To súčasné je neraz kritizované, keďže podľa časti poslancov neumožňuje riadnu kontrolu majetkových pomerov verejných funkcionárov.
Novela zákona o konflikte záujmov by mala rozšíriť počet osôb, ktoré budú musieť podávať majetkové priznania, a ktorých sa majú týkať pravidlá o konflikte záujmov. Zákon by sa po novom napríklad mohol vzťahovať aj na predstaviteľov firiem, v ktorých má štát majoritu.
Debaty sú aj o tom, že by sa zákonom o konflikte záujmov zamedzilo verejným funkcionárom vlastniť médium, mediálnu či PR agentúru. S návrhom prišla podľa Slobodu koalícia. Novela by mala upraviť aj pravidlá priznávania hnuteľného majetku a darov. Riešiť má aj nedostatočné sankcie, o ktorých pravidelne vedie debaty parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.
Šéf skupiny Martin Glváč hodnotí rokovania ako konštruktívne. “Ukazuje sa, že ak je záujem seriózne pracovať, koalícia aj opozícia vie zmysluplne argumentovať svoje pripomienky. To považujem za veľmi dobrý predpoklad k tomu, aby sme spoločne dospeli k dohode na finálnej verzii návrhu ústavného zákona o konflikte záujmov,” uviedol pre TASR Glváč.
K výsledku sa však podľa neho nedá dopracovať, keď namiesto práce v komisii členovia iba politikárčia prostredníctvom médií. Poukázal pritom na poslancov Miroslava Beblavého (nezaradený) a Veroniku Remišovú (OĽaNO). Podľa Glváča ani nemôžu mať prehľad o vývoji rokovaní, keďže sa rokovaní nezúčastňujú.
Remišová politikárčenie odmietla. “Poslali sme komplexne spracovaný návrh aj na sprísnenie formulára na podávanie majetkových priznaní,” uviedla pre TASR. V súčasnosti vyhodnocujú, ako boli návrhy zapracované. Remišová sa ale obáva, aby aj súčasná skupina neskončila ako tie pred ňou, ktoré na zmenách pracovali, aj sa dohodli, ale napokon sa zákon nezmenil.
“Dohodli sme sa najmä na technických veciach,” povedal pre TASR Sloboda. Podstatné zmeny sa zatiaľ podľa neho do návrhu novely nedostali. Sloboda poukázal napríklad na návrh opozície, aby verejní funkcionári zverejňovali majetok už pri nižších hodnotách ako v súčasnosti. Návrh, aby starostovia a primátori dávali majetkové priznania do parlamentu, nepovažuje za potrebný. Podľa Slobodu je jedno, kam ho podajú, podstatné je, aby ho zverejnili.
Rovnako považuje za nezmysel zakazovať verejnému funkcionárovi vlastníctvo média, reklamnej či PR agentúry. Šéf výboru poukazuje, že to nezabráni ovplyvňovaniu médií. “Máme príklady, že verejní funkcionári ani nevlastnia médium, ale ho ovplyvňujú,” vysvetlil Sloboda.
Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.
Bratislava 28. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Tabuľkové platy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa majú od budúceho roka zvýšiť v priemere o 10 %. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spolu s odborármi dnes podpísal vyhlásenie k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020.
Na snímke zľava ministerka vnútra SR Denisa Saková, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, minister financií Peter Kažimír, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora, predseda vlády SR Peter Pellegrini, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová a štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Branislav Ondruš po podpise Vyhlásenia zástupcov sociálnych partnerov k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020 v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave vo štvrtok 28. júna 2018
“Spečatili sme výsledky kolektívneho vyjednávania, ktoré sme viedli minulé týždne. Chceli sme dať jasne najavo, že to, čo sa podarilo vyrokovať, to aj platí,” vyhlásil po podpise dohody premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Zvýšenie sa má dotknúť viac ako 400.000 zamestnancov štátnej a verejnej správy. “Dojednania sú takej kvality, akej sme neboli svedkom za ostatné roky,” doplnil Pellegrini.
Podľa jeho slov sa podarilo vyriešiť viacero vecí. “Ide o najvýraznejšie navyšovanie platov v tejto sfére,” doplnil.
Stupnica platových taríf sa začína sumou 520 eur. Od tejto sumy sú narátavané s percentuálnym navýšením platové triedy, ktorých je 11, platové stupne, ktorých je 14 a započítateľnosť rokov praxe nad 40.
“Veľmi sa teším, lebo je dôležité, aby sme ako štát nevytvárali tlak len na súkromnú sféru, aby platili vyššie platy zamestnancom a ocenili kvalitu ich práce, ale je potrebné platiť lepšie aj ľudí, ktorí pracujú pre štát. Nie sú to štátni úradníci, je to obrovské množstvo ľudí, s ktorými sa stretávame napríklad aj v domove sociálnych služieb, ide o opatrovateľky, ošetrovateľky. Ak chceme, aby pre štát a verejnú správu pracovali kvalitní ľudia, je našou povinnosťou vytvárať im také podmienky, aby pre štát pracovať chceli,” doplnil Pellegrini.
Na snímke zľava v popredí predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora, predseda vlády SR Peter Pellegrini a viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová počas podpisu Vyhlásenia zástupcov sociálnych partnerov k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020 v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave vo štvrtok 28. júna 2018
Platy o 10 % sa budú týmto zamestnancom zvyšovať aj v roku 2020. “Výsledky kolektívneho vyjednávania v sebe obnášajú tri dôležité momenty, ktoré sú v histórii unikátne. Prvým je historicky najvyššie zvyšovanie platov zamestnancov verejnej a štátnej správy. Ďalším momentom je to, že sme k tejto dohode dospeli pre dva roky, to je opäť unikátny moment. Tretím momentom je, že po dlhých rokoch nespravodlivého odmeňovania a nespravodlivého nastavenia tarifných tabuliek zamestnancov verejnej správy sme dohodli nápravu tohto stavu,” skonštatovala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová.
Po novom totiž budú tarifné tabuľky začínať minimálnou mzdou. “Odstránili sme, že sa tarify nachádzajú pod minimálnou mzdou. Okrem zvyšovania platov sme v kolektívnych zmluvách pre zamestnancov dohodli aj ďalšie benefity. Zvýšené odchodné nad rámec zákona, vyšší nárok na dovolenku, skrátenie služobného času, zvýšený príspevok do doplnkového dôchodkového sporenia,” vymenovala Uhlerová. Zároveň verí, že touto dohodou s vládou sa naštartuje rast platov aj v súkromnej sfére.
Výsledky kolektívneho vyjednávania ocenilo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). “Som rád, že došlo k tomuto navýšeniu. Vlani sme sa usilovali o to, aby došlo k zvyšovaniu platov v samospráve výraznejšie. Toto je skokové navýšenie, ktoré sa nemôže opakovať každý rok. Dohoda je na dva roky. Nás, ako samosprávu to stojí významné finančné prostriedky. Dopad na jeden rok je okolo 150 miliónov eur,” dodal predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Bratislava 28. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vassil Donev, Pool Photo via AP)
Predseda vlády SR Peter Pellegrini odcestoval vo štvrtok na dvojdňové zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Ešte pred samotným summitom EÚ sa slovenský premiér zúčastní na pravidelnom rokovaní predsedov vlád krajín V4. S lídrami V4 by sa mal vo štvrtok stretnúť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Na snímke premiér SR Peter Pellegrini
Na summite EÚ budú premiéri a prezidenti členských krajín Únie rokovať najmä o migrácii, bezpečnosti a obrane, ale aj o finančných a ekonomických otázkach. V piatok by mali prebrať otázky reformy eurozóny a stav rozhovorov o brexite.
Pellegrini sa spoločne so slovenskou delegáciou presunie po skončení summitu ešte v piatok 29. júna popoludní do Francúzska, kde v sobotu 30. júna absolvuje program s francúzskym prezidentom Macronom a českým predsedom vlády Andrejom Babišom.
Slovenská republika si v tomto roku pripomína 100. výročie vzniku Československej republiky. Pellegrini, Babiš a Macron sa pri tejto príležitosti zúčastnia v sobotu – po skoršej schôdzke v Elyzejskom paláci – na slávnostnom ceremoniáli kladenia vencov na poli Kléber vo francúzskej obci Darney.
TASR o tom informovala Patrícia Macíková z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.
Bratislava 28. júna 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
V roku 2018 si pripomíname viacero udalostí, ale aj osobností, v súvislosti s koncom prvej svetovej vojny a vznikom Česko-Slovenska. Medzi neznámych slovensko-amerických hrdinov patrí aj Matej Kocak, ktorý sa narodil v Gbeloch 3. decembra 1882,. Stal sa jedným z viacerých Slovákov, ktorí sa zapísali do americkej vojenskej histórie ako hrdinovia.
Matej Kocak
Ako mnoho iných aj on v roku 1906 emigroval do Spojených štátov a tu o rok vstúpil do Námornej pechoty v Pittsburghu. Slúžil na League Islande v Pennsylvánii a jeho kariéra pokračovala od konca roku 1911 v Navy Yarde v štáte New York. Vtedy žil v Binghamtone, medzi veľkou slovenskou komunitou. Bol členom Slovenského katolíckeho sokola. Po vojenskej službe v Mexiku, vyslali ho do Dominikánskej republiky, kde podľa wikipedie bojoval s miestnymi banditmi. A 23. marca 1917 získal hodnosť desiatnika.
Keď Spojené štáty vstúpili do prvej svetovej vojny, dostal sa koncom decembra 1917 do Francúzska. Ako príslušníka Námornej pechoty ho prvého júna 1918 povýšili do hodnosti seržanta, teda čatára. Za odvahu počas bojov severozápadne od Château-Thierry a pri útoku južne od Soissons bol vyznamenaný. Sám a neskôr s pomocou ďalších vojakov vyradil dve nepriateľské guľometné hniezda. Iba ako jeden z 19 vojakov v histórii USA bol dvakrát ocenený Kongresovou Medal of Honor, Medailou cti.
Padol v boji 4. októbra 1918 počas bitky o Argonnský les vo francúzskej Champagne. Je pochovaný na francúzskom vojenskom cintoríne Meuse-Argonne v Romagne-sous-Montfaucon.
Americkí Slovaci počas druhej svetovej vojny financovali dve americké vojnové lode, ktoré niesli mená MATEJ KOCAK a GENERÁL MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK. Aj osud Mateja Kocaka potvrdzuje, že náš národ naozaj nie je z najmenších, pokiaľ ide o hrdinstvo jeho príslušníkov.
Plešivec 28. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ Košice)
K zrážke vlaku R 800 s rušňom došlo vo štvrtok okolo 1.15 h na železničnej stanici Plešivec v okrese Rožňava. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, podľa ktorej sa rušeň následne medzi výhybkami vykoľajil medzi dvoma osami.
Na snímke zrážka vlaku a rušňa, ku ktorej došlo pri odchode zo železničnej stanice Plešivec, okres Rožňava vo štvrtok 28. júna 2018
“Zrážkou k zraneniu osôb nedošlo. U osôb zúčastnených na dopravnej ceste vlaku bola vykonaná dychová skúška s negatívnym výsledkom. Vzniknutá škoda doposiaľ nie je známa. Na mieste boli prítomní aj pracovníci inšpekcie životného prostredia,” uviedla hovorkyňa.
Polícia podľa jej slov vec dokumentuje ako podozrenie z prečinu všeobecného ohrozenia. “Presná príčina, bližšie okolnosti i miera zavinenia sú predmetom ďalšieho vyšetrovania,” uzavrela.
Podľa slov hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáša Kováča bol pri nehode okrem vykoľajeného posunujúceho rušňa poškodený rušeň rýchlika a štyri vozne. “Môžeme súčasne potvrdiť, že k žiadnemu zraneniu osôb nedošlo. Skutočná príčina nehody a taktiež miera zavinenia sa vyšetruje, ZSSK však s najväčšou pravdepodobnosťou vinu nenesie,” dodal.
Bratislava 28. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Nie je pravda, že by hlavné mesto nemalo potrebné informácie o organizovaní výstavby bratislavského obchvatu, keďže sa už takmer rok konajú aj za účasti magistrátu pravidelné porady. Tvrdí to Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, ktoré tak reaguje na utorkové (26.6.) vyhlásenie primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, že stavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 je projekt európskeho rozmeru, a preto by malo mať rovnaké parametre aj informovanie o ňom.
Ilustračné foto: Na snímke stavebné práce na projekte obchvatu Bratislavy (D4 a R7)
Na poradách, ktoré sa konajú raz týždenne, sa podľa ministerstva spolu s hlavným mesto preberá aj organizácia dopravy počas výstavby. “Nerozumieme preto, prečo na týchto stretnutiach mesto nepredložilo svoje návrhy riešenia obchádzok. V prípade, že bude mesto súčinné s koncesionárom, ktorý výstavbu zastrešuje, rovnako ako sú niektoré iné mestské časti, určite sa podarí nájsť najlepšie riešenie. Príkladom môžu napríklad Podunajské Biskupice a zmenená plánovaná uzávierka cesty Vinohradnícka,” uviedol rezort pre TASR.
Ministerstvo tvrdí, že ide o rozsiahlu stavbu, a preto už v predstihu mohutne posilnilo vlakové spojenie do Bratislavy a veľmi intenzívne pracuje na výstavbe záchytných parkovísk. Podľa rezortu je teraz na hlavnom meste, aby adekvátne posilnilo aj vnútromestskú dopravu. “Nebránime sa ani kontaktnej osobe, ktorá by na odbornej úrovni komunikovala s koncesionárom, ktorý výstavbu zastrešuje. Boli by sme však radi, keby pán Nesrovnal o podobných požiadavkách informoval aj pána ministra a nielen médiá, urýchlilo by to efektívnu komunikáciu,” podotklo ministerstvo. To verí, že prípadné obštrukcie zo strany mesta pre blížiace sa komunálne voľby neposunú výstavbu obchvatu Bratislavy.
Primátor Nesrovnal v utorok avizoval, že požiada ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), aby mala výstavba D4 a R7 splnomocnenca zodpovedného za komunikačnú koordináciu. Potrebu komunikačného koordinátora podľa Nesrovnala jasne dokumentujú otázniky okolo výstavby v katastri Jaroviec, ktoré sa týkajú zmeny spôsobu stavby, ale tiež medializované prípady úhynu rýb v Jarovskom ramene, či pochybnosti okolo použitého materiálu na stavbe. Podľa primátora je tiež potrebné určiť presný záväzný harmonogram výstavby a vytvorenie reálnych obchádzkových trás. “Ak niekto ráta s tým, že na obchádzkové trasy bude možné použiť Gagarinovu alebo Prievozskú, ktoré sú už teraz upchaté, mýli sa,” upozornil Nesrovnal.
Bánovce nad Bebravou 28. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Trenčíne)
Pri rekonštrukcii strechy v podkroví rodinného domu v okrese Bánovce nad Bebravou našiel 26. júna 46-ročný muž neznámu muníciu. Privolaný policajný pyrotechnik zistil, že ide o 71 kusov pechotných nábojov 7,62x54R MOSIN z obdobia druhej svetovej vojny do pušky MOSIN NAGANT, informoval vo štvrtok TASR trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.
Na snímke pechotné náboje z obdobia 2. svetovej vojny, ktoré našiel 46-ročný muž pri rekonštrukcii strechy v podkroví rodinného domu v okrese Bánovce nad Bebravou
“Miesto nálezu policajný pyrotechnik opakovane prezrel, pričom nenašiel žiadnu ďalšiu muníciu. Za dodržania bezpečnostných predpisov nájdené náboje zaistil a previezol ich do skladu munície. Náboje následne zničia,” uviedol Kudlička.
Bratislava 28. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Bývalého ministra hospodárstva obvinili v kauze subvenčného podvodu v azylovom dome Maják nádeje, z ktorého mali byť nelegálne posielané peniaze na účet produkčnej firmy muzikálu Rómeo a Júlia, informuje portál Aktuality.sk.
Na snímke exriaditeľ Markízy Pavol Rusko.
Podľa obvinenia zverejneného 21. mája mali byť spreneverené štátne prostriedky z Bratislavského samosprávneho kraja určené pre Maják nádeje, ktorý pomáha najmä týraným ženám a ktorého štatutárnym zástupcom bol v roku 2015 práve Rusko. Bližšie neuvedený obnos z týchto zdrojov ale skončil na účte produkčnej spoločnosti, ktorá stála za produkciou muzikálu Rómeo a Júlia a v ktorej údajne pôsobila Ruskova švagriná.
Aktuality.sk uvádzajú, že Ruska o tom polícia informovala krátko po tom čo bol zadržaný v prípade falšovania zmeniek TV Markíza. Práve to malo byť údajne dôvodom navrhovanej preventívnej väzby, ktorá má zabrániť pokračovaniu v trestnej činnosti.
Advokát Pavla Ruska potvrdil, že voči uzneseniu obvinenia zo subvenčného podvodu podali sťažnosť. “Objednali sme si kópiu spisu tak, aby sme mohli sťažnosť odôvodniť,” uviedol Marek Para.
Prípad už skôr riešilo bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorá azylový dom prevádzkovala s Ruskovou Nadáciou Markíza. Zistili, že producentskej firme Maggie, ktorá za muzikálom stála, sa v období okolo roku 2015 vyplácali desaťtisíce eur z účtu Majáka nádeje, ktorý financoval aj samosprávny kraj.
Rusko tieto prevody priznal s tým, že údajne išlo o výhodný obchod pre Maják nádeje. Peniaze (36-tisíc eur) smerovali firme Maggie ako rezerva za lístky na premiéru muzikálu, pričom na azylový dom bol v konečnom dôsledku podľa Pavla Ruska nakoniec ziskový približne 5-tisíc eur.
Kočner vysvetlil, kde sa nachádzajú zmenky
Pavla Ruska spoločne s podnikateľom Mariánom Kočnerom dnes čaká pojednávanie na Najvyššom súde, ktorý sa bude zaoberať ich odvolaním v prípade údajného falšovania zmeniek televízie Markíza. Prípad v sobotu prejednával Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, ktorý rozhodol o tom, že oboch podnikateľov nevzali do väzby. Obaja muži sú obvinení z falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti (viac v článku).
Nové skutočnosti sa objavili aj v prípade údajného falšovania zmeniek televízie Markíza. Štyri zmenky celkovo za 70 miliónov eur, o ktorých Markíza vyhlasuje, že sú falošné sa doteraz nachádzali na neznámom mieste, no podnikateľ Marián Kočner súdu cez víkend oznámil, kde sa nachádzajú, uvádza denník Pravda.
Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu vyplýva, že Kočner odoslal zmenky na expertízu do zahraničia, pričom uviedol, že ich dá súdu k dispozícii o niekoľko týždňov.
Rusko okrem toho čelil obvineniu z údajného objednania vraždy bývalej obchodnej spoločníčky v TV Markíza Sylvie Volzovej, o ktorom vyšetrovacie orgány informoval mafiánsky boss Mikuláš Černák.
Bratislava 28. júna 2018 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-Michal Svítok)
Bývalí redaktori spravodajstva RTVS Matúš Dávid, Jana Masárová, Matúš Baňovič a Kristián Čekovský podali na Okresný súd Bratislava III žalobu na telerozhlas. Tvrdia, že ich práca na externé zmluvy bola obchádzaním závislej práce. Informoval o tom v stredu Denník N.
Ilustračné foto
Telerozhlas mal redaktorom zmluvy roky každý mesiac predlžovať. “Žalobou sa domáhame predovšetkým toho, aby súd vyslovil, že právny vzťah medzi redaktormi a RTVS je pracovný pomer, ktorý naďalej trvá, a priznal redaktorom z toho vyplývajúce nároky, teda náhradu mzdy. Dôvodom je, že išlo podľa nášho názoru zjavne o zastretý pracovný pomer, ktorý nebol riadne skončený,“ povedal pre Denník N právny zástupca redaktorov Radovan Pala.
Právnici redaktorov oslovili RTVS pred podaním žaloby, telerozhlas však podľa nich nemal záujem rokovať. TASR požiadala RTVS o reakciu.
Bratislava 28. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
Poslanec Národnej rady Juraj Blanár (Smer-SD) komentoval nedávny prieskum, ktorý dal vypracovať Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika agentúre Focus. Ukázalo sa, že väčšina Slovákov síce odmieta návrat do socialistickej ekonomiky, no v našej spoločnosti stále dominuje tendencia ku trhovo-sociálne orientovanej ekonomike.
Na snímke Juraj Blanár
“Preferujeme silný sociálny štát. Tvrdí to najnovší prieskum verejnej mienky na Slovensku. Väčšina respondentov nechce návrat do socialistickej ekonomiky, ale preferuje trhovú alebo sociálne-trhovú ekonomiku a najmä zdôrazňuje väčšiu úlohu štátu. Súhlasím s tým, že verejne dostupné by malo zostať zdravotníctvo, sociálna starostlivosť i školstvo. Nie všetko by malo byť hodené napospas trhu a nemalo by sa riadiť iba ziskom. Lebo veď ziskom v zdravotníctve, sociálnych veciach či školstve by mali byť najmä zdravie, opatera, pomoc a vzdelanie…,” uviedol na sociálnej sieti Juraj Blanár.
Cieľom prieskumu, na ktorý reagoval poslanec, bolo overiť, do akej miery sú v slovenskej populácii prítomné mýty o socializme.
Respondenti odpovedali na 21 tvrdení alebo mýtov o socializme, s väčšinou z nich sa stotožnila aspoň polovica opýtaných. Pozitívne hodnotenia prevládajú v sociálno-ekonomických otázkach, menej v otázkach slobody a demokracie.
Väčšina respondentov nechcela návrat do socialistickej ekonomiky a preferovali trhovú alebo sociálne-trhovú ekonomiku, ale v odpovediach na konkrétne otázky preferovali väčšiu úlohu štátu a garancie a sociálne istoty, konštatoval pre TASR riaditeľ inštitútu Peter Gonda (viac v článku).