Quantcast
Channel: Z domova - Hlavné správy
Viewing all 42244 articles
Browse latest View live

RTVS sa konečne zbaví neobjektívnych novinárov. 12 dali výpoveď

$
0
0

Bratislava 31. mája 2018 (HSP/Foto: Screenshot video Facebook Spravodajské odbory RTVS)

 

Vo verejnoprávnej RTVS si pravdepodobne vydýchli. Výpoveď podalo spolu dvanásť tých najneobjektívnejších novinárov na čele s Zuzanou Kovačič – Hanzelovou, ktorá sa vo videu, ktoré títo novinári vypustili, štylizuje do polohy obete vedenia RTVS

Ide o redaktorov, ktorí sa dlhodobo kriticky stavali k vedeniu RTVS aj k šéfom spravodajstva. Počas dvojmesačnej výpovednej lehoty si budú zrejme čerpať dovolenky, takže postupne sa budú z rádiotelevízie vytrácať.

Ide o novinárov, ktorí absolútne neboli ochotní zobjektívniť svoje spravodajstvo a dať priestor aj iným názorom, ako tým, ktoré boli v zhode s ich myslením. Títo novinári pracovali systematicky pre opozíciu a presadzovali tie najextrémnejšie liberálne a neomarxistické názory. V zahraničnopolitickej oblasti zas tvrdošijne šírili americkú a probruselskú propagandu.

Konkrétne sú to redaktorka a moderátorka Zuzana Kovačič-Hanzelová, redaktori Pavol Kalinský, Filip Minich, Katarína Jánošíková, Simona Blehová, zahraničná redaktorka Alexandra Minich, bruselská spravodajkyňa Daniela Hajčáková, editori a on-line editori Peter Valovič, Tomáš Mrva a Katarína Kozinková, junior redaktorka Ivana Lövingerová a rozhlasová redaktorka Lucia Osvaldová.

Moderátor relácie “O päť minút dvanásť” Martin Strižinec medzi nimi nie je, ale po lete ho na moderátorskom poste nahradí bývalý šéfredaktor Trendu Jozef Hajko.

Pozrite si video, v ktorom odchádzajúci redaktori vyplakávajú  a obviňujú vedenie RTVS z rôznych hriechov.

Trojica z odchádzajúcich redaktorov ešte vystupovala aj za nové Spravodajské odbory RTVS, no generálny riaditeľ Jaroslav Rezník odmietol ich kľúčovú požiadavku, ktorou je “odvolať manažment spravodajstva”.

“RTVS sme mali, máme a budeme mať radi. Naše rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Máme deti, hypotéky aj záväzky, ale hlavne – máme túto prácu veľmi radi. Nedokážeme ju však za týchto okolností v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz. Čaká nás dvojmesačná výpovedná lehota. Ak sa generálny riaditeľ Jaroslav Rezník rozhodne odvolať manažment spravodajstva, sme ochotní sa dohodnúť na stiahnutí výpovedí,” píšu na sociálnej sieti redaktori.

Napätá situácia v RTVS panovala už vyše mesiaca. Vtedy redaktorka televízneho spravodajstva RTVS Zuzana Kovačič-Hanzelová na sociálnej sieti reagovala na fakt, že vedenie verejnoprávnej inštitúcie nepredĺžilo spoluprácu s niektorými redaktormi, ktorým skončili zmluvy. Vedeniu adresovali otvorený list o tom, že “vedenie spravodajstva sa snaží pretláčať hlúposti do vysielania”. Viac pozri TU.

K záležitosti sa vyjadril aj Peter Tóth, podľa ktorého “už Mika mal riešiť problém, ktorý reprezentuje Zuzana Kovačič-Hanzelová”. Viac pozri TU.

 

Príspevok RTVS sa konečne zbaví neobjektívnych novinárov. 12 dali výpoveď zobrazený najskôr Hlavné správy.


Tak toto sa nerobí. Herec Maroš Kramár vyslovil nevhodnú poznámku k Adele Vinczeovej

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto: screenshot TV Markíza)

 

V najnovšej časti hudobno-zábavného programu TV Markízy o populárnych hitoch “Chart Show” si herec Maroš Kramár poriadne uťahoval z moderátorky Adely Vinczeovej

Moderátorka Adela Vinczeová

Pri spomínaní na české a slovenské filmové hity prešla reč aj na film “Traja veteráni” o tom, ako noc princezny Bosany sa zväčšoval a putoval až za hranice kráľovstva.

“To je jediná žena, ktorá má dlhší nos ako ja,” zahlásila Adela, k čomu sa pripojil aj Maroš Kramár s poznámkou: “Počul som, že teraz ideš točiť nový diel.”

Moderátorka je známa tým, že sa neberie príliš vážne, ale podľa výrazu jej tváre ju to tentokrát zjavne zamrzelo.

 

Príspevok Tak toto sa nerobí. Herec Maroš Kramár vyslovil nevhodnú poznámku k Adele Vinczeovej zobrazený najskôr Hlavné správy.

Poslanec Glváč zverejnil na sociálnej sieti fotografie zavraždenej študentky Cervanovej. Len pre silné povahy

$
0
0

Bratislava 31. mája 2018 (HSP/Foto z knihy Petra Tótha)

 

Poslanec strany Smer-SD Martin Glváč zverejnil na sociálnej sieti fotografie zavraždenej študentky Ľudmily Cervanovej. Dôvodom zverejnenia je informovať mladšiu generáciu o tom, že čelní predstavitelia tejto krajiny, napríklad prezident Andrej Kiska, poslanec Miroslav Beblavý, ďalší politici, niektorí novinári a umelci sa stretávajú s osobami, ktoré dokázali spáchať takéto ohavnosti

Na snímke Ľudmila Cervanová

„Fotografie, ktoré dnes zverejňujem na svojom profile sú len pre silné povahy, upozorňujem na to vopred, preto prosím aby ste to pred tým, ako si ich pozriete dobre zvážili. Je na nich 19 – ročná študentka Ľudmila Cervanová, potom čo s ňou urobili vrahovia,“ uviedol Glváč.

„Zverejniť tieto zábery som sa rozhodol preto, aby celé Slovensko vedelo (najmä mladšia generácia, pre ktorú je táto kauza dávno minulá a neznáma), že čelní predstavitelia tejto krajiny, napríklad prezident Andrej Kiska, poslanec Miroslav Beblavý, ďalší politici, niektorí novinári a umelci sa stretávajú s osobami, ktoré dokázali spáchať takéto ohavnosti. A akoby to nestačilo, ešte v tom tieto samozvané ikony morálky a slušnosti nevidia žiadny problém!“

Fotografia študentky Ľudmily Cervanovej, potom čo s ňou urobili vrahovia.

„Reagujem tým aj na to, že títo morálni spolupáchatelia sa doteraz nedištancovali od obhajcov týchto vrahov, ani od vrahov samotných a neospravedlnili sa Ľudmilinej matke, pani Margaréte Cervanovej, ktorá je roky vystavená psychickému a mediálnemu nátlaku spochybňujúcemu spravodlivosť. Pri zverejnení týchto fotografií, som presvedčený, že jediné čo je naozaj nedôstojné, nemorálne a neslušné, je účasť a zotrvanie na oslave, kde sa ďakuje vrahom!“ upozornil.

Glváč tiež vysvetlil, že na zverejnenie týchto fotografií má súhlas pani Cervanovej, pretože bez toho by si to samozrejme nikdy zverejniť nedovolil. Toto je jej doslovné vyjadrenie: „Súhlasím s tým, aby pán Glváč ukázal celému národu, čo vrahovia urobili s mojim dieťatkom.“

Zverejnené fotografie pochádzajú z vyšetrovacieho spisu a boli zverejnené v rámci knihy Kauza Cervanová I., autorom je Peter Tóth.

Fotografia študentky Ľudmily Cervanovej, potom čo s ňou urobili vrahovia.

 

Kiska by sa mal podľa Glváča ospravedlniť matke zavraždenej študentky, že sa zabával s dvojicou odsúdených vrahov

Glváč pred časom vyzval prezidenta Andreja Kisku (viac TU), aby sa ospravedlnil matke zavraždenej študentky a všetkým slušným ľuďom za to, že sa na nedávnom otvorení klubu Pod lampou v decembri 2017 zabával s dvojicou odsúdených vrahov (informovali sme TU).

“Očakávam od hlavy štátu verejné vyhlásenie, v ktorom sa jednoznačne bude dištancovať od mediálnych obhajcov 2 x odsúdených vrahov Ľudmily Cervanovej (v dvoch rôznych režimoch pred 1989 aj po Nežnej revolúcii) a to Štefana Hríba, či Eugena Kordu, ktorí mu namočili ruky do krvi Ľudmily Cervanovej. Ani prezident sa predsa nemôže na jednej strane, dennodenne odvolávať na smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a hovoriť o slušnosti, no pritom sa nedištancovať od vrahov mladej nevinnej študentky. To nie je žiadna slušnosť, to je obyčajné farizejstvo,” upozornil poslanec.

Fotografia študentky Ľudmily Cervanovej, potom čo s ňou urobili vrahovia.

 

Príspevok Poslanec Glváč zverejnil na sociálnej sieti fotografie zavraždenej študentky Cervanovej. Len pre silné povahy zobrazený najskôr Hlavné správy.

Kiska číslo 2? Kandidát na prezidenta Róbert Mistrík obdivuje Smatanu a tvrdí, že multikulturalizmus obohacuje krajinu

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Bývalý člen strany SaS a zároveň kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, Róbert Mistrík tvrdí, že “lovec konšpirátorov” Juraj Smatana odvádza skvelú prácu a taktiež si myslí, že multikulturalizmus obohacuje krajinu. Je Róbert Mistrík, Kiska číslo 2?

Na snímke Róbert Mistrík

V deň, keď Andrej Kiska oznámil, že už nebude kandidovať na prezidenta sa ozval Robert Mistrík – bývalý člen SaS, ktorý naopak svoju kandidatúru potvrdil:

“Po dnešnom oznámení prezidenta Andreja Kisku som rozhodnutý uchádzať sa v roku 2019 o post prezidenta Slovenskej republiky ako nestranícky kandidát. V tejto dôležitej dobe cítim potrebu pokračovať v boji o charakter štátu a za európske hodnoty. Podrobnosti o kandidatúre oznámim v priebehu júna,” napísal Mistrík.

Súčasný prezident Andrej Kiska je známy svojou liberálnou prozápadnou ideológiou a otvorenosťou k imigrantom. Zdá sa, že Mistrík chce pokračovať v jeho šľapajách.

V diskusii denníka N  sa Robert Mistrík stretol s ďalšími dvoma kandidátmi – s Marošom Čaučíkom a Zuzanou Čaputovou. Na pretras prišla aj téma “konšpirácie”, a ako proti ním bojovať.

Mistrík má na to jednoduché riešenie: “S konšpiráciami sa bojuje jedine faktami. Tam nemáte inú možnosť ako vyhrať. Čiže vidíme to aj na tých aktivistoch ako je Juraj Smatana.”

Následne prišlo aj na migráciu. V tomto prípade je to podľa Mistríka zložitejšie: “To je zložitý problém, ktorý nevyriešime inak, ako keď pôjdeme po príčinách. Ak máme riešiť príčiny, tak sa musíme zamyslieť, odkiaľ títo ľudia prichádzajú, aké sú ich motívy, čiže oni prichádzajú buď z Ázie, alebo zo Severnej Afriky. Jeden z dôvodov, prečo sem prichádzajú je vojna v Sýrii a veľká nestabitlita v Afganistane. Potom sú to zlé životné podmienky v Afrike. Jedna z foriem ako tomu predchádzať je pomôcť týmto ľuďom.”

Podľa Mistríka sa migrácia nedá vyriešiť plotmi, ale systematicky. Kvóty však tiež nepovažuje za dobré riešenie: “Európska únia už pochopila, že nemá zmysel vnucovať krajinám, ktoré to nechcú, pretože žiaľbohu je tak nastavené väčšinové obyvateľstvo a nebolo by rozumné, aby sme toto obyvateľstvo ešte naďalej štiepili.”

Kandidát na prezidenta si myslí, že bolo by lepšie, keby EÚ skôr krajiny motivovala, teda za prijatie imigrantov nejaká odmena. Následne sa Mistrík zmienil o miltikulturalizme : ” My sme neboli zvyknutí na multikulturalizmus. Multikulturalizmus obohacuje krajinu. Vidíme to v Amerike, vidíme to v iných krajinách.”

Mistríkove vyjadrenia si môžete pozrieť od 50. minúty v tomto videu :

Kto bude nový Kiska?

Prezident Andrej Kiska definitívne oznámil, že nebude kandidovať za prezidenta. Ešte v ten deň oznámil kandidatúru vedec a zakladateľ SaS Róbert Mistrík. Svoju kandidatúru potvrdila aj právnička Zuzana Čaputová z Progresívneho Slovenska a KDH chce, aby ich kandidátom bol Maroš Čaučík z Dobrej noviny. Môže sa zopakovať príbeh neznámeho Kisku, ktorý vo voľbách porazil politicky skúseného predsedu Smeru Roberta Fica? V prvej prezidentskej debate Denníka N budú diskutovať Róbert Mistrík, Zuzana Čaputová a Maroš Čaučík. Diskusiu moderuje Monika Tódová.

Uverejnil používateľ Denník N 30. máj 2018

Samuel Gdovin

 

Príspevok Kiska číslo 2? Kandidát na prezidenta Róbert Mistrík obdivuje Smatanu a tvrdí, že multikulturalizmus obohacuje krajinu zobrazený najskôr Hlavné správy.

Nekonzistentný postoj biskupov voči nekonzistentnému predkladateľovi zákona na ochranu nenarodených detí

$
0
0

Bratislava 31. mája 2018 (HSP/Foto:TAR-Michal Svítok)

 

Na konci apríla predložila Ľudová strana – Naše Slovensko do parlamentu zákon na ochranu nenarodených detí, ktorého cieľom je obmedziť možnosť vykonávania potratov. Zákon spôsobil hon liberálnych médií na tých, ktorí chcú hlasovať ZA. Ako dôvod sa tentokrát uvádzajú prekladatelia, ktorými sú poslanci kotlebovej strany

Na snímke nitriansky biskup a cirkevný historik Viliam Judák

Prekvapením pre mnohých bolo vyhlásenie hovorcu Konferencie biskupov, ktorý zaskočených veriacich informoval, že Konferencia biskupov Slovenska nevydala jednoznačné stanovisko, aby poslanci hlasovali za ochranu života nenarodených detí. Hovorca konferencie biskupov Martin Kramara na doplnenie k svojmu nejednoznačnému vyjadreniu pre Hlavne správy uviedol: „Je nevyhnutné predložiť zákon, ktorý bude chrániť nenarodené deti, zároveň tiež vyrokovať reálne podmienky pre jeho schválenie. Pre politikov je to prioritná vec. Ak sa však táto téma prenechá tým, ktorí v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti nevystupujú konzistentne, ťažko predpokladať vznik reálnych podmienok pre jej napredovanie; zároveň to poznačí celú jej budúcnosť.“

„To, že biskupi nevydali stanovisko k danému návrhu v nijakom prípade neznamená, že na poslancov prestávajú naliehať, aby predložili a schválili zákon, ktorý konečne zlepší ochranu nenarodených. Biskupi na to dôrazne naliehajú, a nikdy neprestanú naliehať!“ dodal.

Ako reakciu na slová Martina Kramaru následne vydal svoje jednoznačné stanovisko gréckokatolícky biskup Milan Chautur, ktoré korigovalo vyjadrenia hovorcu:

“Rada KBS pre rodinu podporuje každý návrh zákona, ktorý skvalitňuje zákonnú ochranu nenarodeného dieťaťa oproti jestvujúcemu zákonu.

Každá ľudská bytosť má právo na to, aby sa absolútne rešpektovalo jej základné právo na život od počatia po prirodzenú smrť. Poslaním Cirkvi je toto prirodzené právo človeka na život chrániť a podporovať zákony, ktoré toto právo uplatňujú.

Rada KBS pre rodinu podporí každé zdokonalenie takéhoto zákona bez ohľadu na to, kto zákon predkladá, pretože morálnou i spoločenskou prioritou je ochrana života a dôstojnosti človeka od počatia po prirodzenú smrť,”

Jeho vyjadrenie však naznačilo, že cirkev sama je v tak hodnotovo zásadnej otázke nejednotná. Preto sme oslovili aj ďalších biskupov.

Na naše otázky odpovedali spišský biskup Mons. Štefan Sečka, rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik a nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Stanovisko spišského biskupa Mons. Sečku je v zhode so stanoviskom, ktoré nám uviedol hovorca KBS Kramara.

Biskupi Mons. Stolárik a Mons. Judák svoj postoj k predkladanému zákonu vyjadrili otvorenejšie. Na naše otázky odpovedali nasledovne:

Aký je Váš postoj k aktuálnemu zákonu o ochrane nenarodených detí?

Mons. Stanislav Stolári: Podporujem každý návrh zákona, ktorý skvalitňuje zákonnú ochranu nenarodeného dieťaťa oproti jestvujúcemu zákonu.

Evangelium vitae bod 87:

Ochrana a podpora ľudského života je prejavom účasti na kráľovskom poslaní Krista, a preto má mať charakter služby lásky, ktorá sa vyjadruje osobným svedectvom, rôznymi formami volontariátu, spoločenskej aktivity i politického zaangažovania.

Mons. Viliam Judák: Podporujem návrh zákona, ktorý  prináša zákonnú ochranu nenarodeného dieťaťa.

 

Mali by zaň poslanci hlasovať?

Mons. Stanislav Stolárik: Všetci, ktorí sa zapodievajú touto témou a chcú sa ňou zaoberať alebo rozhodnúť, nech si pozrú film Nemý výkrik možno aj niekoľkokrát. A tak nech formujú svoje stanovisko.

Mons. Viliam Judák: Samozrejme.

 

Najvyšší predstavitelia cirkvi by mali ujednotiť svoje postoje a jasne ich cez svojho hovorcu a cez ďalšie svoje kanály odkomunikovať veriacim i celej spoločnosti. Slovenskej cirkvi neprospieva ak je nejednotná v principiálnych otázkach.

Väčšina cirkvi má však našťastie v tejto otázke jasno. Jediné správne riešenie je hlasovať za sprísnenie potratového zákona. Veď ako môže niekto povedať, že ak je predkladateľom nevhodná strana, tak nech sa ešte zabije pár tisíc detí, kým taký zákon nepredloží tá správna strana? Veď na také niečo nemôže pristúpiť nikto so zdravým rozumom. Veď zabiť ďalších pár tisíc detí, čo ešte môže byť viac fašistické?

 

Príspevok Nekonzistentný postoj biskupov voči nekonzistentnému predkladateľovi zákona na ochranu nenarodených detí zobrazený najskôr Hlavné správy.

Premiér Pellegrini k Marakéšskej deklarácii: Vláda naďalej razantne odmieta kvóty na prerozdelenie migrantov

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Začiatkom mája bola v Maroku podpísaná tzv. Marakéšska deklarácia, dokument, v ktorom sa hovorí o masívnej migrácii z Afriky do Európy v nasledujúcich rokoch. Dokument podpísali všetky krajiny EÚ s výnimkou Maďarska a v niektorých štátoch (napríklad v Česku) tento kontroverzný text vyvolal širokú diskusiu. U nás sa mu politici a mainstream venovali len vlažne. Aktuálne o dohode prehovoril vo videu publikovanom na sociálnej sieti aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Podľa predsedu vlády sa v spoločnosti rozšíril názor, že podpisom tejto dohody začne na Slovensko prúdiť veľký počet Afričanov. Tieto domnienky však premiér dôrazne odmietol:

“Už niekoľko týždňov koluje po Slovensku spolu s množstvom iných falošných správ aj nezmysel, že na základe dokumentov s názvom Marakéšska deklarácia k nám prídu tisíce migrantov. Je to nezmysel. Vláda svoj postoj k migrantom a ku kvótam nemení a naďalej ich razantne odmieta,” uviedol premiér na sociálnej sieti.

Z vládnej strany Smer-SD deklaráciu pred časom komentoval aj poslanec Ľuboš Blaha, ktorý vysvetlil, že na konferencii sa prijalo všeobecné vyhlásenie, v ktorom sa tvrdí, že migrácia je globálny fenomén. “Ani mne sa dikcia toho vyhlásenia nepáči, ale čo je dôležité, toto vyhlásenie nemá absolútne žiadne následky pre Slovensko,” uviedol začiatkom minulého mesiaca Blaha. Dodal, podobne ako teraz Pellegrini, že “Slovensko nepodporí žiadne povinné prijímanie migrantov na naše územie ani žiadne povinné kvóty.”

 

Príspevok Premiér Pellegrini k Marakéšskej deklarácii: Vláda naďalej razantne odmieta kvóty na prerozdelenie migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.

V Moskve sa konal koncert V4 „4 krajiny – 1 melódia“

$
0
0

Moskva 1. júna 2018 (HSP/Foto: HSP/Slovenský inštitút)

 

Ďalším z množstva podujatí, ktoré organizujú kultúrne inštitúty krajín Vyšehradskej skupiny pôsobiace v Moskve bol koncert klasickej hudby pod názvom „4 krajiny – 1 melódia“. Za účasti veľvyslancov krajín V4 a štyroch stoviek ďalších hostí sa konal v utorok (29. mája) v moskovskom konzervatóriu P. I. Čajkovského.

Na snímke umelci a organizátori

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Peter Priputen vo svojom príhovore zdôraznil, že aj toto podujatie je potvrdením životaschopnosti Vyšehradskej skupiny. Pripomenul, že od júla tohto roku prevezme Slovensko od maďarských kolegov predsedníctvo vo V4, keď podčiarkol, že pre našu zahraničnú politiku bude v rokoch 2018/2019 jednou z priorít prehlbovanie dynamiky tohto regionálneho zoskupenia vo všetkých oblastiach, vrátane kultúrnej.

Veľvyslanec P. Priputen na záver svojho vystúpenia uviedol, že návštevníci koncertu si budú môcť vypočuť v podaní slovenského gitaristu Adama Marca vo svetovej premiére skladbu „Tarantella“ slovenského skladateľa Egona Kráka.

Okrem nášho umelca sa pod taktovkou Ženského symfonického orchestra postupne predstavil český tenorista Jakub Pustina, poľská flautistka Edita Fil a maďarský klavirista János Balázs. Vydarenosť takmer dve hodiny trvajúceho podujatia umocňovali nadšené ovácie, ktoré zaznievali počas koncertu „4 krajiny – 1 melódia“ v koncertnej sieni moskovského konzervatória P. I. Čajkovského.


 

Príspevok V Moskve sa konal koncert V4 „4 krajiny – 1 melódia“ zobrazený najskôr Hlavné správy.

Kto spolitizoval funkciu policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 1.

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstupuje najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to skúsime napraviť a dáme mu v najbližších dňoch dostatok priestoru, aby sa verejnosť dozvedela aj inú verziu príbehu. Prvú časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru pre Hlavné správy prinášame dnes.

Na snímke Tibor Gašpar

„No čo, ste s rozhovorom spokojný?“ usmiala sa na mňa sekretárka, keď som odchádzal z interview s policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

„Ale áno, mám odpovede na všetky otázky. Bol veľmi milý a ústretový,“ odpovedal som.

„Áno, on je skvelý človek. Môžem to porovnávať, zažila som tu za tie roky celý rad policajných prezidentov a tento je z nich najlepší,“ povedala, čím potvrdila aj môj dojem. Charizmatický, sympatický, usmievavý človek, z ktorého sála dobrá energia a pozitívny prístup. Takto ho vníma aj každý, s kým som sa o ňom rozprával. Ale tento človek sa stal terčom nevyberaných mediálnych útokov. Prečo? Vlastne pre nič konkrétne. Len bol zrejme v správnom čase na správnom mieste…

 

V médiách sa o vás v ostatnom čase dosť hovorilo, väčšinou nie pozitívne… je niečo, čo by ste chceli povedať na úvod tohto rozhovoru?

Vítam možnosť vyjadriť sa pre váš denník, lebo už som unavený z jednostranného spôsobu informovania. Pritom je to veľmi jednoduché: treba len hovoriť pravdu. Preto sme založili stránku na facebooku, aby sme mali priestor, kde budeme prezentovať náš pohľad na vec. A veľa médií muselo potom korigovať svoje príspevky, keď zistili, že si ich ľudia môžu porovnať s tým, čo hovoríme my. A to im vadilo, začali sa pýtať kto túto našu iniciatívu financuje, či žijeme z reklamy, kto je správca, či to vôbec máme právo robiť a podobne.

 

Začnime po poriadku. Odkedy ste v policajnom zbore a akými pozíciami ste počas vašej kariéry prešli?

Do Policajného zboru som vstúpil v roku 1993. Nebol som už čerstvý absolvent – pôvodne som študoval pedagogiku, mal som byť učiteľ. Po revolúcii som sa zúčastnil konkurzu a už som učil na vysokej škole ako odborný asistent, pripravoval som sa na takúto kariéru. Ekonomika života rodiny ma však prinútila zmeniť plány. V tom čase plat začínajúceho vyšetrovateľa bol skoro dvakrát taký vysoký ako plat vysokoškolského učiteľa. To bol vtedy pre mňa jeden z hlavných motívov, hoci aj tá práca je zaujímavá a aj potom bola pre mňa vždy zaujímavou.

Začínal som teda v Nitre na okresnom úrade vyšetrovania ako vyšetrovateľ. Tam som začal potom prvýkrát aj funkcionárčiť ako zástupca riaditeľa. V roku 1999 som prešiel na krajský úrad vyšetrovania, kde som robil riaditeľa odboru vyšetrovania všeobecnej kriminality. Zjednodušene povedané, išlo o vraždy, vydierania, násilnú kriminalitu. Bola to celkom zaujímavá práca, hoci náročná z psychologického hľadiska.

Potom som sa na tom krajskom úrade vyšetrovania stal zástupcom riaditeľa a keď sa robila posledná väčšia štrukturálna zmena v roku 2004, bolo to za ministra Palka, keď sa zlučovala sekcia vyšetrovania so zvyškom policajného zboru do jedného celku, stal som sa zástupcom riaditeľa krajského riaditeľstva polície. A tam ma v roku 2005 policajný prezident požiadal, či by som nešiel, najprv len dočasne riadiť Úrad boja proti korupcii. Tam som napokon pôsobil až do roku 2010, keď prišiel minister Lipšic a pán Spišiak ako prezident Policajného zboru.

 

Keď sa stal ministrom Daniel Lipšic, vtedy ste z polície odišli. Prečo?

Samozrejme, odišiel som nedobrovoľne. On chcel pracovať s inou osobou, a keďže mi nebolo ponúknuté vhodné reálne uplatnenie, tak som v podstate inakšie ani neuvažoval, len o odchode. Bol by som určite zostal, keby som dostal nejakú primeranú ponuku, a nemal som nejaké prehnané očakávania. Pýtal som sa, či nie je možné vrátiť sa zhruba na takú istú pozíciu, z akej som odchádzal z Nitry, ale nebolo to možné. Takže som to nakoniec vyhodnotil tak, že asi bude lepšie odísť do civilu, lebo som sa skutočne cítil ako nežiadúca osoba.

A priznávam, že keď som sa po osemnástich mesiacoch potom vracal, bol tam aj určitý pocit satisfakcie, že ešte môžem v policajnom zbore pracovať, aj vzhľadom na vek, služobný či fyzický. A o to viac som chcel, aby výsledky mojej práce, ktoré tu zostanú po mne, boli čo najlepšie.

 

Funkcia policajného prezidenta by vlastne nemala byť politická, ale ako vidíme, je politická. Opozícia Vás vníma ako osobu jednoznačne spojenú so Smerom, ale do vysokej funkcie Vás pôvodne dostali nominanti KDH. Je to tak?

Je to tak, ale musím povedať jednu vec. Ja som môj postup až do pozície prezidenta Policajného zboru nikdy nevnímal politicky, ale len profesne. Myslím si, že som si vždy robil meno len svojou prácou. Tým, že nepochádzam z Nitry, ale som z Kežmarku, s nikým v Nitre som nemal žiadne študentské či iné vzťahy a väzby. Ale o tom by mohli hovoriť skôr moji bývalí nadriadení, či to, že som niekde začal postupovať, bolo vďaka práci alebo vďaka nejakým kontaktom a známostiam.

Dotknem sa teraz postavenia policajného prezidenta. Všetci doterajší policajní prezidenti boli vymenovaní do funkcie politickým ministrom. Či som to bol ja, keď ma vymenoval politik Kaliňák, alebo pán Spišiak, ktorého vymenoval politik Lipšic, alebo pán Packa, ktorého vymenoval tiež politik Kaliňák – jednoducho, zákon o štátnej službe hovorí, že policajného prezidenta vymenúva minister.

Preto hovoriť o tom ako o výhrade voči mne je zavádzajúce a manipulatívne. Aj samotný prezident tejto krajiny povedal, podľa mňa tak trošku schizofrenicky, že ten zákon, ktorý sa pripravuje o budúcom výbere prezidenta Policajného zboru, on vlastne možno bude vetovať, lebo minister by mal mať právo si vybrať policajného prezidenta. Takže on, ktorý bol niekoľko týždňov na čele kritiky mojej osoby a stále bolo prvým argumentom, že som nominant politika za Smer, dnes hovorí jedným dychom, že to predsa musí byť tak, že minister má právomoc si sám vybrať svojho podriadeného.

 

A podľa Vás ako by to teda malo byť?

Ja to na odborných fórach hovorím všade jasne a presne: ak je raz vnútorná bezpečnosť krajiny, policajný zbor súčasťou Ministerstva vnútra, potom musí mať minister vnútra z hľadiska svojej zodpovednosti aj zodpovedajúce právomoci. Ak chceme odrezať políciu od politiky vo väčšej miere, tu si viem predstaviť, že by mohli byť všetky ostatné pozície zabezpečované už v právomoci policajného prezidenta napríklad výberovými konaniami.

Ja sa ako prezident Policajného zboru mám zodpovedať ministrovi vnútra, je na ňom, aby si vybral tak, aby som ho ja nesklamal, aby som spoľahlivo zabezpečoval vnútornú bezpečnosť. Ale musí mi k tomu dať aj dostatočne voľné ruky. To by už potom mala byť moja starosť a zodpovednosť, aby som cez štandardné výberové konania, kariérne postupy a hodnotenia určil, kto je spôsobilý a môže zastávať funkcie viceprezidentov, krajských riaditeľov, okresných riaditeľov.

 

Myslíte si, že by to bola záruka nezávislosti polície?

Ak by sme chceli, aby nezávislosť polície od politiky bola ešte väčšia, tak by sme asi museli, podobne ako to je v prípade generálnej prokuratúry, policajný zbor vyčleniť z pôsobnosti Ministerstva vnútra a dať mu ekonomickú, rozpočtovú samostatnosť, museli by sme zrejme voliť prezidenta Policajného zboru v parlamente, ale to už je úplne zásadná organizačná, resp. systémová zmena. Ak ostaneme pri tom, že polícia je v štruktúre Ministerstva vnútra a zodpovednosť má minister ako politik, tak by mal byť policajný prezident vyberaný ministrom, takto to vidím ja.

 

Teda táto kritika, že ste boli vybraný politicky, bola účelová?

Mne tá kritika pripadala natoľko úsmevná, že niekedy som ťažko s ňou mohol bojovať a vysvetľovať ju. Ale domnievam sa, že teraz právomoc vybrať si svojho policajného prezidenta budú chcieť ponechať predsa len ministrovi. Keby sa totiž budúci policajný prezident koncom tohto roka vyberal cez výberové konanie a zo zákona na sedem rokov, tak by sa im nemusel páčiť – chceli by ho radšej vyberať oni. Tak sa teda pýtam: chceme politikárčiť alebo nechceme politikárčiť? To je principiálna otázka, ale nemôže to byť tak, že raz nám nevyhovuje politická voľba, lebo potrebujeme niekoho odstrániť, a inokedy, keď ide o nášho kandidáta, tak je to v poriadku, lebo veď minister má aj zodpovednosť.

 

zhováral sa Ivan Lehotský

 

Príspevok Kto spolitizoval funkciu policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 1. zobrazený najskôr Hlavné správy.


Poslanci slovenskej obce s vyučovacím jazykom maďarským odmietli petíciu rodičov za slovenskú triedu

$
0
0

Rohovce 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

V mnohých obciach na južnom Slovensku sú zriadené základné školy len s vyučovacím jazykom maďarským. Na tento problém nedávno upozornila petícia rodičov v obciach v okolí Dunajskej Stredy, ktorá žiada triedu s vyučovacím jazykom slovenským

Ilustračné foto

Regionálny politici, ako aj ministerstvo školstva a poslanci Národnej rady, v reakcii deklarovali, že problém budú riešiť, avšak konečné slovo má vždy obec, ktorá je zriaďovateľom základných škôl. Ako v prvej obci sa miestni poslanci zaoberali petíciou a zriadením slovenských tried v Rohovciach, kde ale nedošlo k názorovej zhode. Rodičia, ktorí chcú, aby sa ich deti učili po slovensky sa tak stále nedovolali spravodlivosti a svoje deti musia umiestniť do škôl desiatky kilometrov od ich domovov.

Denník Pravda informoval, že obecné zastupiteľstvo v Rohovciach odmietlo petíciu za otvorenie tried pre slovenských žiakov na maďarskej základnej škole. Starosta obce uviedol, že problémom by sa malo detailnejšie zaoberať nové vedenie obce po najbližších komunálnych voľbách. “Odporučíme ďalšiemu vedeniu, aby sa problémom zaoberalo,” krátko zhodnotil výsledok starosta obce Rohovce Eugen Horváth.

Starosta hovorí, že ak by aj triedu otvorili, navštevovalo by ju len málo detí s trvalým pobytom v obci. „Momentálne sa to týka dvoch detí, na budúci rok by šlo tiež o dve a ten ďalší o jedného žiaka, čo je pre obec neefektívne.“ Poslanci sa zhodli, že na deti zo susedných obcí doplácať nechcú. Otvorenie triedy by zvažovali, ak by šlo aspoň o osem detí.

Občania, ktorí iniciovali petíciu sú z rozhodnutia poslancov sklamaní. „Obce Macov a Blatná na Ostrove písomne potvrdili záujem o slovenskú školu v Rohovciach,“ argumentuje jedna z dotknutých matiek  Slávka Brontvajová, jedna z dotknutých rodičov.

Vysvetlenie starostu, že otvorenie triedy je neefektívne kvôli malému počtu detí z obce Rohovce je podľa rodičov nedostatočné. Rodičia sa teraz plánujú obrátiť na Krajský školský úrad v Trnave. “Škola tu naozaj chýba, nie je riešením prepisovať si trvalý pobyt do Šamorína, aby dieťa vzali do slovenskej školy,“ zdôrazňuje zástupkyňa rodičov Lenka Žárová.

 

Návrh riešenia ministerstvom a predsedom výboru NR SR

Ministerstvo školstva podotýka, že riešenie situácie je v rukách obcí, ktoré sú v zmysle zákona zriaďovateľmi škôl, ako aj na rozhodnutí obecných zastupiteľstiev, “keďže zo zákona obce vytvárajú podmienky na výchovu a vzdelávanie detí a žiakov najmä tým, že zriaďujú školy a školské zariadenia.”

“V prípade odmietavého postoja zo strany obcí majú rodičia možnosť odvolať sa na prokurátora,“ dodala Ria Feik Achbergerová, poverená riadením kancelárie ministerky a riaditeľka odboru komunikácie a protokolu (viac v článku).

Predseda výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák dodal, že problémom sa zaoberajú aj poslanci. “V spolupráci s ministerstvom školstva sme v predchádzajúcom období riešili Obce Miloslavov a Dunajskú Lužnú. Situáciu v ďalších obciach bude podobne riešiť v spolupráci so samosprávami dotknutých obcí a ministerstvom,“ vysvetlil.

Riešenie problémov vidí aj vo výstavbe modulových škôl: „Riešenia sú možné iba so samosprávami dotknutých obcí, ktoré sú zriaďovateľmi základných škôl. Najjednoduchšie riešenie, ak existujú voľné kapacity v školách s iným vyučovacím jazykom ako slovenským, je vytvorenie spoločných škôl, kde sa budú vzdelávať deti v slovenskom jazyku a jazyku národnostnej menšiny,” dodal.

“V prípade, že je nedostatok kapacít vzhľadom na veľkú migráciu obyvateľstva je aj možnosť výstavby modulových škôl s prispením štátu a v spolupráci s ministerstvom školstva a ministerstva financií pripravujeme i toto riešenie. Súčasne však musím konštatovať, že dnes má obec finančný nástroj na zabezpečenie infraštruktúry v podobe poplatku za rozvoj a celá zodpovednosť nemôže byť prenášaná iba na štát,” ozrejmil Petrák.

 

Príspevok Poslanci slovenskej obce s vyučovacím jazykom maďarským odmietli petíciu rodičov za slovenskú triedu zobrazený najskôr Hlavné správy.

Rukojemnícka dráma v banke v Krompachoch sa skončila zadržaním muža

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

V meste Krompachy (okres Spišská Nová Ves) v piatok predpoludním prepadol 33-ročný muž banku. V jej priestoroch zadržiava zamestnankyne banky. Na mieste zasahuje niekoľko policajných jednotiek. Informuje o tom spravodajský portál TV JOJ – Noviny.sk.

Ilustračné foto

Muž mal podľa informácie televízie vtrhnúť do banky s tĺčikom na mäso a ohrozovať zamestnankyne. Jednej sa malo podariť utiecť. Ďalšie zamestnankyne však majú byť ešte vo vnútri. “Jednu z nich mal páchateľ, podľa našich informácií, ohrozovať s nožom pod krkom,” informuje portál.

 

Na mieste polícia aj hasiči

V piatok predpoludním zatiaľ neznámy muž prepadol pobočku VÚB banky na Lorencovej ulici. Na mieste je polícia aj hasiči. Ako uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, polícia ich krátko pred 13.00 h požiadala o asistenciu. Na miesto vyslali jedno technické vozidlo a štyroch hasičov. Muž má byť ešte v banka.

Hovorkyňa VÚB Alena Walterová informovala, že k žiadnym zraneniam nedošlo, prípad vyšetruje polícia. Tá sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.

 

Lupič sa vzdal

Hovorkyňa banky Alena Walterová informovala, že lupič sa vzdal a pracovníkom banky sa nič nestalo. Prípad vyšetruje polícia. Tá sa zatiaľ nevyjadrila.

Na mieste zasahovali okolo 13:00 h aj záchranári. „Posádka čakala pred bankou na Lorencovej ulici, z ktorej boli po chvíli vyvedené dve ženy, obe bez poranení. Vo vnútri banky sa nachádzal muž s ľahšími poraneniami, po ošetrení bol transportovaný na chirurgické oddelenie do nemocnice v Krompachoch,” povedala hovorkyňa Falck Emergency Katarína Načiniaková.

Ako uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, polícia ich krátko pred 13.00 h požiadala o asistenciu. Na miesto vyslali jedno technické vozidlo a štyroch hasičov. Krátko po 14.00 h operačný dôstojník potvrdil, že ich príslušníci sa už zo zásahu vrátili.

 

Rukojemnícka dráma v banke v Krompachoch sa skončila zadržaním muža

Rukojemnícka dráma sa skončila bez zranenia bankového personálu. Košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová informovala, že núdzový signál o lúpeži prijali v piatok o 11.09 h. Podľa zistení polície, ozbrojený muž zadržiaval ako rukojemníčku jednu z pracovníčok banky. Policajti vykonali potrebné bezpečnostné opatrenia a na miesto prepadu poslali aj skupinu vyjednávačov.

„Počas vyjednávania bol vykonaný služobný zákrok. Dve pracovníčky banky, ktoré sa v nej nachádzali, boli oslobodené, neutrpeli žiadne zranenia, bol k nim privolaný posttraumatický tím,” uviedla Ivanová.

Polícia na mieste zadržala podozrivého 32-ročného miestneho muža, ktorého po lekárskom vyšetrení v nemocnici eskortujú na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, kde sa podrobí potrebným procesným úkonom. Prípad vyšetruje odbor kriminálnej polície ako podozrenie z trestného činu brania rukojemníka. V prípade dokázania viny mužovi hrozí trest odňatia slobody od sedem do 12 rokov.

 

Príspevok Rukojemnícka dráma v banke v Krompachoch sa skončila zadržaním muža zobrazený najskôr Hlavné správy.

SaS mediálne apeluje. Polícia vypočula novinára denníka SME

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Strana Sloboda a Solidarita žiada políciu a ďalšie orgány činné v trestnom konaní, aby vzhľadom k množstvu podozrení z majetkovej trestnej činnosti, ako aj z pokusov o zastrašovanie novinárov uvalila na Mariána Kočnera väzbu

Na snímke poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS)

Posledný v rade incidentov, ktoré má človek s pochybným pozadím Marián Kočner s novinármi, je zase o zastrašovaní a týka sa tentoraz redaktora denníka Sme. Ten vypátral podivuhodný prevod pol milióna eur z okradnutej firmy Technopol na Kočnerov osobný účet.

„Toto zastrašovanie sa navyše odohráva po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, čo je ďalšia priťažujúca okolnosť pre človeka z takzvaných mafiánskych zoznamov. Je totiž známe, že Marián Kočner sa vyhrážal aj spomenutému novinárovi,“ vysvetlil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

TASR o tom informovala Katarína Svrčeková, hovorkyňa strany Sloboda a solidarita.

Požiadali sme podnikateľa Kočnera, či by nezverejnil celú komunikáciu s novinárom Adamom Valčekom. Ten nám vyhovel a maily novinára SME ako aj odpovede Mariána Kočnera si môžete prečítať TU.

Polícia vzhľadom na medializované informácie začala proaktívne konať a novinára denníka SME vypočula.

 

 

Príspevok SaS mediálne apeluje. Polícia vypočula novinára denníka SME zobrazený najskôr Hlavné správy.

Policajný zbor predstavil na internete svojho nového prezidenta: “Ten, ktorý bojoval proti mafii”

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Polícia vo videu na sociálnej sieti Facebook poskytla bližšie informácie o novom prezidentovi Policajného zboru SR Milanovi Lučanskom, ktorý väčšinu svojho pracovného života strávil bojom proti mafiánom vrátane Mikuláša Černáka. “Aj vďaka nemu a jeho vtedajším kolegom tieto skupiny dnes už na Slovensku neexistujú,” uvádza sa v príspevku.

Na snímke prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský.

Nastupujúci policajný prezident sa následne predstavil ako skúsený kriminalista, ktorý dlhodobo pracoval na závažných kauzách, vrátane najnebezpečnejších skupín podsvetia. “Bol tu nárast organizovaného zločinu, prienik zahraničných skupín. Po mojom pôsobení v Žiline, som dostal ponuku, či nechcem ísť pracovať do Banskej Bystrice, keďže už sme mali za sebou niekoľko úspešne dotiahnutých prípadov,” začal rekapituláciu svojej kariéry Lučanský s tým, že sa podieľal na odhaľovaní káuz ako Sýkorovci či bratia Melovci.

“Výsledkom toho, že sme potlačili tieto skupiny je aj to, že na verejnosti je väčšia bezpečnosť, už sa neplatí výpalné, nie je tu taká prezentácia sily ako v minulosti, výbuch, streľba…” podotkol nový prezident PZ.

Lučanský ďalej poznamenal, že bude dbať na to, aby bola polícia profesionálna a postupovala vždy v zmysle zákonov.

“Bola mi daná aj úloha, aby sme pripravili zákon, ktorý bude potom predmetom diskusie v Národnej rade, o voľbe nového prezidenta polície a ďalších funkcionárov vedenia PZ,” povedal a doplnil, že taktiež má pracovať na vyššej nezávislosti policajnej inšpekcie. “Mala by byť menej závislá na ministerstve vnútra a mala by viac podliehať prokuratúre,” vysvetlil Lučanský.

 

 

Príspevok Policajný zbor predstavil na internete svojho nového prezidenta: “Ten, ktorý bojoval proti mafii” zobrazený najskôr Hlavné správy.

Novinár SME Adam Valček sa obáva o svoj život. Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner sa mu vyhráža. Zverejňujeme Kočnerove výhražné maily v neskrátenej podobe

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:HSP)

 

Adam Valček, novinár z denníka SME spolu s kolegyňou z TRENDU Zuzanou Petkovou pripravujú text o kauze Technopol. Podľa medializovaných informácií mal Marián Kočner dostať od Technopolu na svoj účet pol milióna eur. Novinár SME mu preto v tejto súvislosti položil otázku, ktorú si môžete pozrieť nižšie, na čo mu Marián Kočner odpovedal v dvoch mailoch. Novinár SME sa teraz obáva o svoj život. Redakcia SME si myslí, že ide o vážne vyhrážanie a že polícia by mala konať. 

Požiadali sme preto Mariána Kočnera, či by nezverejnil celú komunikáciu s novinárom Adamom Valčekom. Ten nám vyhovel a maily novinára SME ako aj odpovede Mariána Kočnera si môžete pozrieť nižšie.

Redaktor SME položil podnikateľovi Kočnerovi takúto otázku ohľadne Technopolu:

 

 

Odpoveď Mariána Kočnera

 

 

 

 

Príspevok Novinár SME Adam Valček sa obáva o svoj život. Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner sa mu vyhráža. Zverejňujeme Kočnerove výhražné maily v neskrátenej podobe zobrazený najskôr Hlavné správy.

Laššáková vracia úder: Je neakceptovateľné, aby politici zasahovali do fungovania verejnoprávnej inštitúcie

$
0
0

Bratislava 1. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Je neakceptovateľné, aby politici zasahovali do fungovania verejnoprávnej inštitúcie a zneužívali témy, ktoré sú vo výsostnej právomoci manažmentu RTVS. Po piatkovom stretnutí s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom to povedala ministerka kultúry SR

Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková

.

Rezník ministerku informoval o aktuálnej situácii v RTVS a ubezpečil ju, že verejnoprávne spravodajstvo nie je ohrozené a funguje v štandardnom režime. Hovoril s ňou tiež o pripravovanej jesennej vysielacej štruktúre a napĺňaní Zmluvy o zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania.

Vo štvrtok (31.5.) podalo 12 redaktorov RTVS výpovede a vyhlásilo, že ich odchod z RTVS je otázkou profesionality a novinárskej cti a nie sú za ním osobné spory. Hromadná výpoveď znepokojuje prezidenta SR Andreja Kisku aj opozičné strany SaS a OĽaNO. Podľa Kisku by sa napätou situáciou vo verejnoprávnom telerozhlase mala zaoberať vládna koalícia, príslušný parlamentný výbor a Rada RTVS.

Príspevok Laššáková vracia úder: Je neakceptovateľné, aby politici zasahovali do fungovania verejnoprávnej inštitúcie zobrazený najskôr Hlavné správy.

Kovačič-Hanzelovej sa nepáči, že od nej vedenie RTVS vyžadovalo objektivitu

$
0
0

Bratislava 2. júna 2018 (HSP/Foto:Zuzana Kovačič Hanzelová Facebook

 

Liberálna novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá dala výpoveď v RTVS, tvrdí, že bod zlomu nastal, keď od nej vedenie vyžadovalo vyvážené reportáže s rôznymi názormi. Hanzelová, ktorá sa sama označuje za feministku, však takéto niečo odmietala a tvrdí, že predsa nebude vyvažovať reportáže ľuďmi, ktorí sa objavujú v konšpiračných médiách.

Na snímke Zuzana Kovačič Hanzelová

Vo švrtok podali výpoveď v RTVS dvanásti redaktori, ktorí sa voči vedeniu dlhodobo stavali kriticky. Je medzi nimi aj feministka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá pre Nový Čas pomenovala hlavné dôvody jej odchodu:

“Nedá sa to popísať úplne jednoducho, lebo to trvá šesť mesiacov. Veľa ľudí by chcelo počuť, že nám zastavili reportáž. To sa vďakabohu dnes už takto nedeje. Mali sme nezhody ešte s predošlým manažmentom. Dodnes sme si nevyjasnili, ako budeme riešiť konflikt záujmov pri ľuďoch, ktorí pracovali ako hovorcovia, a z ich strany sme ani nevideli aktívny záujem si to vyriešiť. Oni opakovali, že žiadny konflikt záujmov nemajú. Celá redakcia to videla inak. Potom zrušili Reportérov, mne zrušili pracovnú cestu do Prahy, odvysielali sme veľmi pochvalnú reportáž o Matici Slovenskej len pár týždňov po kritickej reportáži o Matici, kvôli ktorej sa písalo, že sa zrušili Reportéri.”

Následne sa zmienila o ďalšom dôvode, ktorý znie naozaj šokujúco: “Okrem toho sme mali dennodenné hádky na poradách, ktoré boli neskutočne vyčerpávajúce – hodinové nezmyselné debaty o tom, či oslovovať respondentov, ktorí sa objavujú v konšpiračných médiách do našich reportáží, či citovať iné médiá.”

Podľa Hanzelovej išlo hlavne o dve mená: ” Išlo napríklad o Eduarda Chmelára. Nemala som problém len s tým, že ohlásil, že bude kandidovať na prezidenta, ale že zakladal politickú stranu, kde časť podpisov bola sfalšovaná či skartovaná, a to skonštatovalo ministerstvo vnútra. To už pre mňa bolo niečo, prečo by som ho neoslovovala. Keď sme to riešili na porade, tak Vahram Chuguryan opakoval, že kým nie je odsúdený masový vrah, tak predsa ho nemôžeme kádrovať. Vo vysielaní bol František Škvrnda, ktorý sa dlhodobo objavuje v konšpiračných médiách. Má katastrofické scenáre, ktoré už niekoľkokrát nevyšli,” povedala bývalá redaktora RTVS.

Títo pseudonovinári okolo Hanzelovej si teda žurnalistiku vykladajú naozaj svojsky. Oponentov voči svojmu liberálnemu fanatizmu nazvú konšpirátormi a vec je vybavená. Môžu si šíriť svoju liberálu prozápadnú propagandu naďalej a keď ich na to vedenie daného média upozorní, tak ich nazvú normalizátormi. Je jediným šťastím, že títo propagandisti idú z RTVS preč. Možno sa konečne stane RTVS opäť verejnoprávnou a nie propagandistickou trúbou liberálnych fanatikov, ako tomu bolo doteraz.

Samuel Gdovin

 

Príspevok Kovačič-Hanzelovej sa nepáči, že od nej vedenie RTVS vyžadovalo objektivitu zobrazený najskôr Hlavné správy.


Revolučný objav slovenských vedcov môže zachrániť svet pred katastrofou

$
0
0

Bratislava 2. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Slovenskí vedci vytvorili biologicky odbúrateľný plast, ktorý možno použiť v mnohých oblastiach – od obalu výrobkov až po zdravotníctvo. Podrobnosti nového projektu vysvetlil profesor fakulty chemickej a potravinárskej technológie slovenskej technickej univerzity Pavel Alexi

Ilustračné foto

Podľa nového zákona plánuje Európska komisia zakázať mnoho plastových výrobkov.

Krátko po iniciatíve Európskej komisie predstavila skupina slovenských vedcov zo Slovenskej technickej univerzity nový typ biologicky rozložiteľného plastu, ktorý by bol neškodnou analógiou súčasného materiálu. Pavel Alexi v rozhovore pre Sputnik uviedol, v čom je zvláštnosť tohto vynálezu a ako tento materiál pomôže vyriešiť rastúce ekologické problémy vo svete.

 

Vy ste s kolegami už skôr vytvorili plast, ktorý by nemal škodiť prírode. V čom je zvláštnosť vášho nového projektu? Čím sa líši od toho plastu, ktorý ste vymýšľali minulý rok?

To, čo bolo publikované predtým, je prvá generácia, tento nový plast sa nazýva nonoilen, aby bolo jasné, z čoho pochádza – non oil, čo je bez ropy.

Táto generácia je založená na surovinách z obnoviteľných zdrojov, takže tam nie je nič syntetického, čo by bolo vyrobené z ropy, zemného plynu alebo uhlia. Tá prvá generácia je biologicky rozložiteľná v primiešanom komposte, to znamená, že potrebuje k svojmu rozpadu vyššiu teplotu, je potrebné tie plasty ukladať do kompostu. Tento nový, ktorý máme teraz, ku ktorému sme teraz podali žiadosť o patent, ten je v podstate založený na rovnakých surovinách, ale je tam ešte pridaná ďalšia zložka, tiež z obnoviteľných zdrojov, ktorá umožňuje to, že ten plast sa rozloží aj v domácom komposte, že nepotrebuje tak vysoké teploty a rozkladá sa aj vo vode. S veľkou pravdepodobnosťou to bude aj v morskej vode. Tieto testy ešte nemáme ukončené, ale vyzerá to, že sa bude rozkladať aj v tej morskej vode. Takže rozdiel medzi tou prvou a druhou generáciou spočíva v tom, že druhá je rozložiteľná aj v prírodnom prostredí.

 

Podľa vás ako rýchlo sa môže váš návrh uskutočniť a byť používaný vo všednom živote?

My v podstate spolupracujeme s jednou súkromnou firmou, ktorá nás podporuje už niekoľko rokov na Slovensku. Sme pripravení tú výrobu spustiť, aby mohol byť plast využívaný na výrobu rôznych produktov. Je to zatiaľ investícia o peniazoch, zatiaľ sa bavíme s investormi, pretože to samozrejme nemožno vyrobiť v malom množstve. A vyzerá to tak, že niekedy v budúcom roku by mohla relatívne malá výroba byť spustená, čo by zahŕňalo výrobu 1000 až 4000 ton.

A my sme schopní to upraviť, pretože to nie je jeden polymér, to je zmes viac polymérov, aby to plnilo tú funkciu. Aby sme boli schopní tie zmesi modifikovať tak, aby sa z toho dali vyrábať fólie, príbory a ďalšie rôzne výrobky. Takže ja si myslím, že keď sa nájde zdroj financovania, tak tá výroba môže byť spustená. To je jedna vec. Druhá vec je, že aby to fungovalo, tak je na to potrebné urobiť legislatívu samozrejme, pretože to sú iné plasty ako tie, ktoré sa doteraz používajú. Malo by sa to nejako ekonomicky podporiť, pretože ony vždy budú drahšie ako polyetylén, pretože sa ich vyrába málo a sú iné, takže na to ten trh možno nie je pripravený. Preto hovorím o legislatíve, aby tieto ekologické veci boli nejakým spôsobom podporované. A ak by to potom bola táto plastová generácia, tak je potrebné, aby ľudia vedeli, kam majú ten odpad odvážať, pretože ak nebudú označované viditeľne a zmysluplne, budú to dávať do odpadu bežných plastov, tak sa ten efekt neuplatnia. Je tam potrebné urobiť legislatívu a logistiku, aby to malo zmysel.

 

Ktoré globálne problémy vyrieši realizácie vášho návrhu? Zastaví globálne otepľovanie?

Ak sa plasty stanú odpadom, tak tam sú dva problémy. Jeden problém je, že sa nerozkladajú a tým pádom prekáža v prírode a vlastne živočíchom berú životný priestor a spôsobujú im problémy. Druhý problém je, že ak sa syntetické plasty rozloží akýmkoľvek spôsobom, tak vznikajú všemožné spôsoby globálneho otepľovania. Tie naše tým, že nie sú vlastne z ropy, ale sú čisto z obnoviteľných zdrojov, tak tento problém nemajú.

Sabina Hanová

 

Príspevok Revolučný objav slovenských vedcov môže zachrániť svet pred katastrofou zobrazený najskôr Hlavné správy.

Erik Tomáš: Nechceme, aby ľudia išli z práce rovno na cintorín

$
0
0

Bratislava 2. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Sociálni demokrati nechcú, aby ľudia išli z pracovného života “rovno na cintorín”. Smer-SD má problém s tým, aby v budúcnosti ešte pracovali 70-roční ľudia. “Sme posledná krajina V4, ktorá nemá strop na odchod do dôchodku,” uviedol na margo návrhu strany Smer-SD na zastropovanie veku odchodu do dôchodku v relácii RTVS Sobotné dialógy poslanec Národnej rady (NR) SR za Smer-SD Erik Tomáš, v diskusii s nezaradeným poslancom NR SR, bývalým ministrom práce Jozefom Mihálom.

Na snímke Erik Tomáš

S návrhom na zastropovanie veku odchodu do dôchodku prišla v vládna strana Smer-SD. Takúto úpravu chce zakotviť do Ústavy SR. Návrh ústavného zákona v takomto znení by chceli poslanci strany predložiť do parlamentu tak, aby sa o ňom v prvom čítaní mohlo diskutovať už na júnovej schôdzi. Keďže ide o návrh ústavného zákona, poslanci budú potrebovať na jeho prijatie najmenej 90 hlasov, podporiť ho teda musia aj predstavitelia opozície.

Tomáš si podľa svojich slov nevie predstaviť, ako budú v pracovnom procese fungovať 70-roční ľudia, keď v súčasnosti majú problém nájsť si na pracovnom trhu nájsť uplatnenie aj 50-roční ľudia. “Zamestnávatelia radšej pri výbere zamestnanca uprednostnia mladých ľudí,” poznamenal Tomáš. Problémom pri zvyšovaní veku odchodu do starobného dôchodku sú podľa neho najmä kategórie ťažko manuálne pracujúcich ľudí, pracujúcich napríklad v bani či stavebníctve, ktorí sú nadmerne fyzicky opotrebovaní už pri súčasnom nastavení veku odchodu do dôchodku.

“Zastropovanie” veku odchodu do dôchodku podľa Mihála spôsobí, že novopriznávané dôchodky budú nižšie, ako boli doteraz. Po zastropovaní veku sa podľa jeho názoru budú musieť menej valorizovať dôchodky všetkým penzistom. Ak bude penzie dostávať väčší počet dôchodcov, na dôchodky tak ostane menej peňazí. Zdôraznil, že to, že novopriznané dôchodky budú nižšie, priznala strana Smer-SD v návrhu ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek.

Tomáš v diskusii s Mihálom uviedol, že po “zastropovaní” dôchodkového veku sa nemusia znížiť dôchodky ani zvýšiť odvody. Podľa neho je potrebné urobiť kompenzačné opatrenia, ako nárast zamestnanosti, mierne zvýšenie produktivity práce či väčšie investície do rodinnej politiky. “Na Slovensku sa spomaľuje starnutie obyvateľov a znižuje sa deficit Sociálnej poisťovne, ktorá by mala mať od roku 2020 vyrovnaný rozpočet,” podčiarkol Tomáš.

Mihál navrhol, aby sa namiesto zavedenia stropu na dôchodkový vek pre všetkých ľudí rozlišovali povolania podľa náročnosti. Zamestnávatelia, ktorí v odboroch s fyzicky náročnejších profesiách, by podľa Mihála mohli platiť za svojich zamestnancov vyššie odvody, čo by týmto zamestnancom umožnilo odísť skôr do dôchodku. Pre tzv. ľahšie povolania by sa mohla odvodová sadzba znížiť.

Bývalý minister práce tiež naznačil, že návrh ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek NR SR aj tak asi neschváli, pretože nie sú v parlamente isté hlasy poslancov za opozičné hnutie Sme rodina ani hlasy poslancov za opozičné hnutie OĽaNO.

Mihál zároveň upozornil, že strana Smer-SD je vládnou stranou od roku 2006, s jedenapolročnou prestávkou, a bude ňou asi aj do roku 2020, takže je zodpovedná za nastavenie starobného dôchodkového systému. Zdôraznil zároveň, že vládne strany by mali využívať súčasné “dobré ekonomické časy” na posilnenie dôchodkových fondov, čo by umožnilo, aby ľudia nemuseli pracovať do vysokého veku.

Koaličná SNS súhlasí so stropovaním dôchodkového veku, osobitne zohľadňované by však mali byť ženy. Poslanecký klub koaličnej strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Vládna koalícia by sa mala podľa opozičnej strany SaS prestať dohadovať vo veci zastropovania dôchodkov, pretože to nemá v programovom vyhlásení vlády. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku považuje opozičné hnutie OĽaNO podľa jeho lídra Igora Matoviča za správne rozhodnutie. Obyčajní sú podľa neho pripravení podporiť tento návrh z dielne vládneho Smeru-SD v prípade splnenia podmienok, napríklad, že až dieťa s absolvovanou “učňovkou” by malo podľa Matoviča znižovať ženám vek odchodu do dôchodku.

 

Príspevok Erik Tomáš: Nechceme, aby ľudia išli z práce rovno na cintorín zobrazený najskôr Hlavné správy.

Sever Slovenska zasiahli intenzívne zrážky, viaceré oblasti zaplavilo. Na Kysuciach búrka vzala most

$
0
0

Žilina 2. júna 2018 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-HaZZ v Žiline)

 

Intenzívna zrážková činnosť v sobotu popoludní skomplikovala situáciu na severe Slovenska. Hasiči odstraňovali vodu z viacerých komunikácií a pivníc rodinných domov. Niekoľko hodín zasahovali aj pri havarijnej situácii v obci Kysucký Lieskovec, kde búrka poškodila miestny most. Ako TASR informoval krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Jaroslav Kapusniak, od popoludnia zasahovali hasiči v okrese Žilina a Kysucké Nové Mesto dovedna 13-krát.

Rozsiahle porušenie provizórneho mosta (na sní­mke)

Najkritickejšia situácia vznikla popoludní v Kysuckom Lieskovci, kde voda poškodila provizórny most a obyvatelia susednej obce Lodno zostali prakticky odrezaní od sveta. Dobrovoľné i profesionálne hasičské zbory na mieste zasahovali do 18.30 h. „Aktuálne nastupuje stavebná firma, ktorá most prispôsobí tak, aby bol obyvateľom k dispozícii aspoň jeden jazdný pruh,“ priblížil žilinský krajský riaditeľ HaZZ.

Dodal, že situácia bola síce komplikovaná, no nikto nebol ohrozený na živote. „Našli sme aj prístupovú cestu pre záchranné zložky. Na vstupe aj výstupe boli umiestnené štvorkolky určené na prepravu obyvateľov, ktorí sa urgentne potrebovali dostať do práce a podobne,“ uviedol.

Hasiči mali prácu aj na cestách. Voda zaplavila nielen komunikáciu z Kysuckého Nového Mesta na Neslušu, ale i viacero žilinských ulíc. „Boli to miesta, kde sa s takýmito problémami stretávame pravidelne. Chybou je, že na niektorých cestách nie je zabezpečená prevencia a hlavne – nie sú pravidelne udržiavané. Nič vážne sa však nestalo a nikto nebol ohrozený na živote,“ uzavrel Kapusniak.

 

Príspevok Sever Slovenska zasiahli intenzívne zrážky, viaceré oblasti zaplavilo. Na Kysuciach búrka vzala most zobrazený najskôr Hlavné správy.

Generálna prokuratúra SR napadla odškodnenie pre Štefana Harabina

$
0
0

Bratislava 2. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Rozsudok, ktorým sudkyňa Zuzana Hlistová priklepla 150.000-eurové odškodnenie pre Štefana Harabina, nie je právoplatný. Generálna prokuratúra SR pred pár dňami podala odvolanie. Informovala o tom televízia Markíza vo svojej večernej spravodajskej relácií, ale aj Denník N.

Na snímke sudca Najvyššieho súdu NS SR Štefan Harabin

Prokuratúra podala voči rozsudku Okresného súdu Bratislava I pred pár dňami odvolanie, potvrdila to pre Denník N hovorkyňa Andrea Predajňová. O spore medzi Harabinom a Generálnou prokuratúrou bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Či sa voči verdiktu okresnej sudkyne Zuzany Hlistovej odvolal aj Harabin, nie je zatiaľ isté. Rozhodne sa, keď si rozsudok prečíta, no ešte ho nedostal.

“Počkám si na doručenie, rovnako ako si počkám na zverejnenie nahrávky toho telefonátu,” povedal pre denník Harabin s tým, že ak nahrávku prokuratúra verejne pustí, tak potom 150.000 eur zaplatí generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi.

Prokuratúra má Harabinovi platiť odškodnenie za nesprávny úradný postup. V prípade sudcu Najvyššieho súdu vraj pochybila aj tým, že bývalý šéf prokurátorov Dobroslav Trnka potvrdil novinárom existenciu prepisu telefonátu medzi Harabinom a drogovým dílerom Bakim Sadikim. Ten si momentálne odpykáva 22-ročný trest za pašovanie drog.

Dôvody odvolania prokuratúra nespresnila. Mala by však v nich namietať aj výšku odškodnenia. Čo bolo určujúce pre rozhodnutie o výške odškodnenia, nie je jasné. Sudkyňa Hlistová cez hovorcu súdu odkázala, že rozsudok po jeho vyhlásení aj stručne odôvodnila. “Úplné odôvodnenie sa bude nachádzať v písomnom vyhotovení rozsudku,” uviedla.

 

Príspevok Generálna prokuratúra SR napadla odškodnenie pre Štefana Harabina zobrazený najskôr Hlavné správy.

Polícia opätovne zadržala muža, ktorý sotil na zem Filipínca

$
0
0

Bratislava 2. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda, ktorý mal v sobotu (26.5.) nadránom sotiť na zem v centre Bratislavy cudzinca z Filipín obraňujúceho dvojicu obťažovaných žien, je od piatka (1.6.) opäť zadržaný. Zároveň je obvinený zo zabitia. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Ilustračné foto

„Prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Po preštudovaní spisového materiálu došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia,“ uviedol Szeiff. Útočník bol umiestnený do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.

„S prihliadnutím na aj naďalej prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť v súčasnosti bližšie informácie,“ dodal Szeiff.

V súvislosti s týmto prípadom sa má v stredu (6.6.) na bratislavskom Námestí SNP konať zhromaždenie. Naplánované je na 18.00 h.

Muža polícia zadržala na mieste činu už pred týždňom. Prokurátor sa však nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa na vzatie mladíka do väzby. „Aj po druhom zadržaní je teraz na rade prokuratúra, ktorá rozhodne o tom, či zostane vo väzbe alebo nie,“ dopĺňa polícia na svojom facebookom profile.

Napadnutý Filipínec, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien, následkom zranení podľahol. Vo štvrtok (31.5.) zomrel v ružinovskej nemocnici v Bratislave, informoval o tom denník Nový Čas. Polícii sa podarilo krátko po incidente zadržať a obviniť útočníka. Prokurátor okresnej prokuratúry nevidel v tomto prípade dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu. Už v piatok (1.6.) Generálna prokuratúra SR informovala, že prípad prevzala Krajská prokuratúra v Bratislave. Tá má vykonávať dozor s tým, že trestné stíhanie bude vedené pre podstatne závažnejšiu právnu kvalifikáciu.

 

 

Príspevok Polícia opätovne zadržala muža, ktorý sotil na zem Filipínca zobrazený najskôr Hlavné správy.

Viewing all 42244 articles
Browse latest View live