Quantcast
Channel: Z domova - Hlavné správy
Viewing all 42228 articles
Browse latest View live

Sýkora: ZMOS začal už v ére národných výborov, radil všetkým vládam SR

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Od založenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v marci 1990 prešla samospráva obrovským vývojom. Keď ZMOS vznikal, v dnešnej podobe ani neexistovala, život v obciach riadili národné výbory, ktoré len kooptovali takú časť nových ľudí, aby v nich nemali väčšinu komunisti. V priebehu rokov vznikla samospráva a v procese decentralizácie si vydobyla stabilný systém financovania z daní. „Keď majú v zahraničí zmeniť vetu v zákone, trvá im to desať rokov. My sme pomenili celé zákony v prospech miest a obcí, v prospech ľudí. Zoberte si, ako vyzeralo ktorékoľvek mesto pred 25 rokmi.

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora

Väčšina miest a obcí sa výrazne rozvíjala. Naozaj máme za sebou dobré výsledky, aj krajina, aj my,“ povedal v rozhovore pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnosti Slovenska predseda ZMOS a starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Zatiaľ čo prvé volebné obdobie bol predsedom ZMOS Miloslav Hetteš a v rokoch 2011 až 2015 Jozef Dvonč, celý zvyšok z takmer troch desiatok rokov existencie organizácie ju viedol práve Michal Sýkora. V rodiacej sa organizácii miest a obcí bol však aktívny úplne od začiatku, od čias Nežnej revolúcie z novembra 1989.

„Ja som vtedy pôsobil ako mladý predseda miestneho národného výboru (MNV), poznal som prácu na národnom výbore aj okresnom či krajskom národnom výbore. Vedeli sme, ako je rozdelená moc,“ spomína Sýkora. „Sledoval som priebeh okrúhlych stolov. A potom aj debát o tom, vtedy prebiehala veľká diskusia o tom, že by sa mali zrušiť krajské národné výbory už v decembri 1989,“ poznamenal s tým, že diskusie boli vtedy naozaj revolučné a vášnivé.

„Ja som tam bol ako zástupca MNV, snažil som sa riešiť veci naozaj progresívne. Bol som mladý a mladý sa nebojí. Myslím si, že som mal dobré meno. V závere roku 1989 sme už začali s prípravou vzniku Združenia miest a obcí Slovenska. Boli sme pozvaní aj do Prahy k pánovi Havlovi na diskusiu o tom, že by bolo dobré znovu obnoviť samosprávu obcí,“ povedal Sýkora.

Národné výbory totiž neboli v klasickom slova zmysle ani samosprávou, ani štátnou správou a v časoch totalitného režimu boli riadené komunistickou stranou. To sa skončilo novembrom 1989. „Ja som sa v novom systéme cítil ako ryba vo vode, nepotreboval som príkazy zvrchu, ale robil som to, čo som cítil, že potrebujú ľudia,“ spomína Sýkora.

Zväz miest a obcí ČSFR vznikol už v novembri 1989 a jeho prvým predsedom sa stal politik Pražskej jari Oldřich Černík, podpredsedom neskorší primátor Vranova nad Topľou Milan Muška. „Naozaj sa to potom rozbehlo. Nešli sme napokon spoločnou organizáciou, bol tam len náznak, že sa vytvorí československá. Inak Oldřich Černík bol bývalým predsedom vlády z roku 1968,“ poznamenal Sýkora.

Spoločná československá organizácia sa totiž neujala. „Cítili sme to tak, že treba, aby sme išli sami. Jednoducho sme si trúfali. Nakoniec, inak sa vyvíja samospráva v Čechách a inak na Slovensku. Oni majú, obrazne povedané, stále tie národné výbory. My sme išli inou cestou. My máme napríklad priamu voľbu starostov a primátorov a celý rad iných odlišností. Ale veľmi dobre spolu vychádzame,“ povedal Sýkora.

Už v marci 1990 preto vznikla samostatná slovenská organizácia miest a obcí. „Mali sme zakladajúcu konferenciu v Žiline. Spomínam si na jedného úradníka z ministerstva financií, ktorý bol hosťom za vrchstolom a počas rokovania fajčil… Boli to ešte dozvuky bývalého režimu. Ale my sme vedeli, čo chceme. Nanominovala sa skupina ľudí, ktorá potom bola v Rade ZMOS. Prvým predsedom sa stal Miloš Hetteš,“ spomína.

Od začiatku bola kľúčovou úlohou ZMOS obhajoba záujmov miest a obcí pri tvorbe novej legislatívy. „Veď my sme vtedy stále ešte existovali v národných výboroch. Najprv sa do národných výborov kooptovali noví členovia, aby tam nemali väčšinu komunisti, a koncom roku 1990 prebehli voľby, ale stále sa išlo v starom systéme,“ povedal.

Jednou z prvých dôležitých noriem bol zákon o obecnom zriadení. „Ja som bol v pracovnej skupine spolu s Františkom Ďurčenkom z Polomky ako takí dvaja ľudia z praxe. Boli tam aj ďalší ľudia. Zákon sa tvoril tak, aby bol demokratický a duch tohto zákona ostáva dodnes, prekonal 27 rokov,“ konštatuje starosta Štrby.

„Od januára 1991 sa to spustilo, potom išiel zákon o majetku obcí, zákon o financovaní, atď… Mali sme aj to šťastie, že na začiatku bol predsedom Národnej rady Rudolf Schuster, ktorý bol predsedom Krajského národného výboru v Košiciach, rozumel téme.

Ja som bol v kolégiu ministra vnútra, kde sa tvorila legislatíva a pripomienkovala.

Minister Andráš, aj neskôr Mečiar na nás dali, lebo im tiež na začiatku záležalo na tom, aby to fungovalo, aby sa všetko neporozbíjalo,“ dodal Sýkora.

Pripomenul, že v tom čase sa už začali aj práce na slovenskej ústave. „Veď o rok nato vznikla Slovenská republika. Ako ZMOS sme sa snažili presadiť, aby bol v ústave zakotvený princíp samosprávnosti,“ poznamenal.

Podľa Sýkoru boli v 90. rokoch kľúčové najmä základné legislatívne rámce, stále viac sa však ukazovala aj potreba zmeny financovania samospráv. „Veľkou témou aj do ďalších rokov bolo rozdeľovanie finančných prostriedkov. Predtým sme boli financovaní tak, že sme sa doprosovali, domáhali a nemali sme istotu,“ povedal.

Reforma verejnej správy sa podľa neho spúšťala už v roku 1994. „Vtedy sa hovorilo napríklad aj o tom, že by starostovia a primátori vytvorili druhú komoru v parlamente.

Lenže na to by musela byť politická vôľa,“ poznamenal. Tak isto sa podľa neho nikdy nenašla politická vôľa na to, aby ZMOS získal svoj vlastný zákon. Napriek tomu sa obce a mestá na Slovensku nerozdrobili, tak ako napríklad v Maďarsku, kde je takýchto organizácií sedem.

„Vyvíjame sa svojou cestou, platíme si vlastné členské príspevky a nie sme závislí na vláde ani na donoroch. Od roku 1990 máme vytvorenú štruktúru, ideme cez celé Slovensko a celé spektrum politických strán. Šesťdesiatdva regionálnych združení má zastúpenie v Rade ZMOS. Preto ZMOS nemôže uchopiť jedna strana,“ povedal Sýkora.

„Od samého začiatku fungujú Obecné noviny. Založili sme 11 regionálnych vzdelávacích centier. Takú reprezentatívnosť ako ZMOS nemá žiadna organizácia na Slovensku. Je to naozaj sila a je to na dobrovoľnom princípe, nie je nejaká komora alebo povinné členstvo. Vieme si povedať, že viac dokážeme spolu. Keď bude obec sama niečo presadzovať, nepresadí. A nesmie sa dať organizácia oslabiť, čím ich je viac, tým je to nevýhodnejšie,“ zdôraznil.

On sám pôsobil ako podpredseda ZMOS od roku 1991, v roku 1993 sa stal predsedom. „Ja som pôsobil ako podpredseda ZMOS a zároveň poslanec Federálneho zhromaždenia.

Človek nemôže sedieť naraz aj v Prahe, aj v Bratislave. Keď som skončil mandát federálneho poslanca, začal som sa naplno venovať komunálnej politike a ZMOS. Miloš Hetteš sa v roku 1993 vzdal postu predsedu ZMOS a z piatich kandidátov som bol zvolený ja,“ spomína.

Úloha Združenia miest a obcí Slovenska je podľa neho špecifická v tom, že nemôže riešiť problémy, ktoré majú medzi sebou jednotliví členovia, ale musí sa sústreďovať na obhajobu záujmov všetkých členov voči štátu, parlamentu a vláde. Teda musí neustále viesť dialóg s veľkou politikou, zároveň však nikdy nesmie preferovať konkrétne politické subjekty. Členovia združenia sú totiž zvolení za rôzne politické strany a hnutia a straníckosť vedenia by organizáciu rozbíjala.

„Podstata je v tom, že sme sa nespolitizovali. Ja som človek, ktorý vyznáva dialóg, som ochotný veci dookola vysvetľovať. Ale za rokovacím stolom som rázny, lebo za sebou cítim silu viac ako 2700 starostov a primátorov miest a obcí. Našli sme si svoje miesto v spoločnosti a sme tam, kde máme byť. Každý z nás za niekoho kandiduje, ale vo vzťahu k ostatným sa snažíme byť nestranícki,“ vysvetlil Sýkora.

„Ja som dobre vychádzal so všetkými predsedami vlády aj predsedami parlamentu. A hneď ako sme mali prezidenta, tak sa nás vždy zastával. Už od pána Kováča, za ktorým sme boli ako prvým, aby nad nami zobral patronát,“ zdôraznil.

Vo vývoji samosprávy v posledných troch desaťročiach vidí Sýkora dve základné etapy. „Do roku 1998 to bol porevolučný vývoj. Potom prišla vláda, ktorá deklarovala reformy, prišiel Viktor Nižňanský (bývalý splnomocnenec vlády SR pre reformu verejnej správy, pozn. TASR). Aktívne sme sa podieľali na reforme verejnej správy, my sme boli naozaj na dennej báze spolu,“ komentuje Sýkora časy decentralizácie.

„Niektorí neprajníci sa potom posmievali, že sme sa nechali dobehnúť, zobrali kompetencie, ale nedali nám peniaze. Logika konania bola v tom, že najprv bolo treba kompetencie odňať štátu, a to nebolo jednoduché, kapor si sám rybník nevypustí, to bola otročina, ktorú musel Viktor Nižňanský absolvovať, aby sa kompetencie dostali až k nám,“ spomína.

„Potom sa zadefinovala aj regionálna samospráva a potom sme diskutovali o finančnej samostatnosti. Na úrovni rokovaní s ministerstvom financií sme sa nakoniec stretli 19-krát. Dediny si mysleli, že už ani nebudú existovať, lebo všetko dostanú mestá. Nakoniec sa prijal dnešný systém, je v ňom zohľadnená nadmorská výška, veľkosť územia, počet obyvateľov. V tú dobu bol ten systém dobrý,“ dodáva.

Diskusia sa podľa predsedu ZMOS vždy začína a končí u peňazí. Ak nie sú doriešené financie, nie je doriešené nič. „Stále sme trvali na tom, že chceme podiel z dane z príjmov, nahovárali nás na mix daní. Ale vedeli sme, že zamestnanosť sa bude zvyšovať, porastú aj zárobky ľudí. Takže budeme mať každý rok viac,“ komentoval dnešné financovanie samospráv z daní.

Za optimálne ho však nepovažuje. „Najmä malé obce pripomínajú, že je to pre nich nevýhodné. Majú pravdu. Ale sú malé. Tá diskusia vtedy nebola o tom, že dajme viac malým obciam, ale o tom, že nedajme im nič. A my sme zachránili, aby dostali peniaze.

Ale aj dnes nie je politická vôľa dávať malým obciam viac, ale spájať ich,“ vysvetľuje. Osobne by spájanie obcí podporil na dobrovoľnej báze a najmä tam, kde už obec nie schopná nájsť ľudí ochotných vykonávať samosprávne funkcie. Viacero malých obcí napríklad nie je schopných zohnať nikoho, kto by bol ochotný robiť starostu.

„Ak dnes v niektorej malej obci nie je nikto, kto by bol ochotný vykonávať samosprávu, nech to robí vedľajšia obec. A ak nechce vedľajšia, tak ďalšia. A motivovať, že pri zlučovaní dostanú finančné prostriedky,“ navrhuje Sýkora.

„Na to musí byť mechanizmus. Určite by sme to nemali spájať my, ktorí obhajujeme mestá a obce. My to podporujeme len po diskusiách a na dobrovoľnom princípe,“ uzavrel.

Na otázku, či je podľa neho v poriadku, ak jedna osoba zastáva zároveň funkciu primátora či starostu a súčasne je poslancom Národnej rady, Sýkora odpovedal, že podporuje myšlienku, aby v parlamente sedeli ľudia so skúsenosťami zo samosprávy. S vykonávaním dvoch funkcií súčasne je to však zložitejšie. „Sedenie na dvoch stoličkách zvládne len silná osobnosť. A ľahšie starosta, čo je z Bratislavy, ako starosta z východu Slovenska, tomu sa to bude zvládať ťažšie. Má to svoje úskalia. Ale v princípe je dôležité, aby ľudia z komunálnej politiky vo vysokej politike pôsobili. Lebo presadzujú náš pohľad,“ povedal.

„Aj keď mám aj skúsenosť, že kolegovia, dokonca kamaráti za zákon v prospech samosprávy ruku nezodvihli, lebo im to strana zakázala. Podľa mňa by mali povedať, že áno, som v poslaneckom klube, ale som aj starosta či primátor. Ako budú na mňa pozerať kolegovia? Sami by si mali získať tú zelenú kartu,“ dodal predseda ZMOS.

Jednoznačne však podporuje, aby sa starostovia a primátori snažili dostať do regionálnych parlamentov. „Ja som bol pri tvorbe regionálnej samosprávy. Potom som do nej išiel a povzbudzoval aj kolegov, aby do toho išli. Kto iný má rozprávať o spravovaní obcí? Veď tie kompetencie sú medzičlánkom medzi tým, čo spravuje obec a štát. Som veľmi rád, že tretinu v regionálnych parlamentoch získali predstavitelia samosprávy a ich hlas tam zaznieva,“ zdôraznil Sýkora.

„Často nám hovorili, že tí, čo sme nezávislí kandidáti, by sme mali založiť stranu. Vždy som to odmietal. Lebo v tom momente sa stávate súpermi politických strán. A my ich potrebujeme ako partnerov, potrebujeme mať podporu koalície aj opozície,“ uzavrel predseda ZMOS.

Na záver krátko komentoval rok, ktorý pred organizáciou a jej členmi stojí. „Myslím si, že systém je nastavený dobre. Tento rok bol pokojný, nemusíme bojovať a môžeme robiť. A nakoniec, tento rok bude volebný. Musíme zavŕšiť štvorročné úsilie, aby sme sa mohli uchádzať o priazeň ľudí. A keď sa nám to nepodarí, aby sme to vedeli rozumne odôvodniť. Aj na stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom bol na nás apel, aby sme vytvorili dobrú predvolebnú atmosféru. Súperiť sa má volebnými programami a nie vylievaním vedier špiny,“ zdôraznil Sýkora.

 

 

Príspevok Sýkora: ZMOS začal už v ére národných výborov, radil všetkým vládam SR zobrazený najskôr Hlavné správy.


Beňuška: Najbližších 20 rokov budú v školách chýbať fyzikári, nie sú už dnes

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič )

 

V slovenských školách chýbajú fyzikári. Najbližších 20 rokov títo učitelia ani nebudú, učiteľstvo fyziky je totiž pre deti v posledných rokoch neatraktívne. V rozhovore pre TASR to povedal Najlepší európsky učiteľ fyziky 2017 Jozef Beňuška z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine. Fyziku učí po svojom, preferuje experimenty, ktoré v školách podľa jeho slov chýbajú.

Ilustračné foto

“Na základných školách neraz učia fyziku dejepisári či telocvikári. To tak potom vyzerá. Keby som ja išiel učiť dejepis, tiež by to nedopadlo dobre. Je veľký rozdiel, keď predmet učí učiteľ, ktorý ho pozná a má rád,” uviedol Beňuška. Budúcich učiteľov fyziky by sa podľa neho dalo spočítať možno na prstoch rúk. “A aj z tých, čo učiteľstvo fyziky vyštudovali, mnohí učiť nejdú,” upozornil Beňuška.

Malo by byť podľa neho v záujme štátu, aby sa to zmenilo. Neverí, že pripravovaná reforma školstva pomôže. Pripúšťa, že fyziku by možno niektoré deti aj rodičia v školách oželeli. Bola by to však podľa neho strata. “Chýbala by ľuďom príroda, keby prestala existovať?” zamýšľa sa. Bez predmetov, ku ktorým fyzika patrí, by podľa neho rozvoj logického myslenia bol výrazne zanedbaný.

“Možno by im nechýbala fyzika samotná, ale to rozmýšľanie, spájanie súvislostí, ktoré si tento predmet vyžaduje, by im určite chýbalo. To by sa nepochybne prejavilo neskôr v našej spoločnosti nielen v oblasti vedy a techniky. Mnohí žiaci a rodičia by určite boli spokojní. Otázne je, či takúto spokojnosť chceme,” poznamenal.

Beňušku ocenili vlani za celoživotné dielo. Organizuje celoštátny seminár pre učiteľov fyziky s názvom Vanovičove dni, napísal si vlastné výučbové prezentácie, ktoré sa ujali aj v Česku. Urobil Digitálnu učebnicu fyziky pre stredné a základné školy a spoluzakladal Centrum popularizácie fyziky, kam chodia na exkurzie deti z celého Slovenska.

Fyziku učí inak, po svojom. Preferuje experimenty a snaží sa učiť fyziku pre život. Tvrdí, že na hodine majú pracovať najmä žiaci, a nie učiteľ. Na hodine deti skôr počúva, žiaci sa pýtajú a robia experimenty. “Na mojej hodine si napríklad deti nepíšu poznámky.

Prepisovanie poznámok z prezentácie a vôbec písanie poznámok považujem za stratený čas,” povedal pre TASR.

Na hodine s názvom fyzika v praxi sa deti pokúšajú vyrobiť napríklad hmlu. Naučia sa tak, ako hmla v prírode vzniká. “Alebo sa naučia, ako si urobiť doma balónovú party, aby balóny držali na stene a nemuseli ich priviazať alebo plniť héliom. Treba na to iba tvarovacie balóny, ktoré stačí pošúchať napríklad o vlasy. Zelektrizovaním na stene či okne držia akoby ‘prilepené’ aj dva dni. Tiež sme na hodine zapálili železo a naučili sa, ako si veľmi jednoducho a spoľahlivo urobiť oheň na čundri,” priblížil Beňuška

 

 

Príspevok Beňuška: Najbližších 20 rokov budú v školách chýbať fyzikári, nie sú už dnes zobrazený najskôr Hlavné správy.

Dostál: Lex Hurvínek má umožniť vysielať české rozprávky v pôvodnom znení

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Štvorica opozičných poslancov dnes predložila do parlamentu návrh novely zákona o štátnom jazyku, ktorej účelom je umožniť vysielanie českých rozprávok a ďalších pôvodných programov určených deťom do 12 rokov aj v českom jazyku.

Na snímke poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS)

Zákon o štátnom jazyku totiž v § 5 ods. 2 stanovuje, že inojazyčné audiovizuálne dielo určené maloletým do 12 rokov šírené vysielaním musí byť povinne dabované do štátneho jazyka. Jedinou výnimkou je vysielanie „audiovizuálnych diel určených maloletým do 12 rokov v jazykoch národnostných menšín v rámci inojazyčných televíznych programov alebo iných zložiek televíznej programovej služby“. Pôvodné české filmy pre dospelých alebo mladých nad 12 rokov pritom nemusia byť povinne dabované, ani titulkované do slovenčiny, lebo sú v pôvodnej jazykovej úprave spĺňajúcej požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka, čo je jedna z výnimiek pre povinné vysielanie v štátnom jazyku (§ 5 ods. 1 písm. g) zákona o štátnom jazyku). Vo vzťahu k programom pre deti do 12 rokov však takáto výnimka neexistuje. Za porušenie povinnosti dabovať české rozprávky do slovenčiny hrozí televíziám od licenčnej rady pokuta od 99 eur do 1659 eur.

„Zákonnú úpravu, ktorá pod hrozbou pokút zakazuje vysielať v slovenských televíziách české rozprávky v pôvodnom znení, považujeme za nesprávnu a vecne neodôvodnenú žiadnym skutočným verejným záujmom. Preto ju navrhujeme zmeniť a umožniť na Slovensku vysielanie českých rozprávok aj v češtine“ uviedol poslanec NR SR a predseda OKS Ondrej Dostál. Poukázal na to, že čeština je v Slovenskej republike všeobecne zrozumiteľným jazykom nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Dabovať z češtiny do slovenčiny môže byť podľa Dostála v niektorých prípadoch nielen zbytočné, keďže deti češtine rozumejú, ale dokonca až absurdné ako napr. v prípade dabovania Spejbla a Hurvínka. „Naším návrhom, ktorý by sa mohol volať Lex Hurvínek, chceme práve takýmto absurdnostiam zabrániť,“ konštatoval O. Dostál.

Kým televízie musia české rozprávky povinne dabovať do slovenčiny, zákon o audiovízii umožňuje pôvodné české rozprávky premietať v kinách alebo distribuovať na DVD-nosičoch, či videokazetách v českom jazyku. Podľa § 15 ods. 2 zákona o audiovízii „Distributér audiovizuálneho diela, ktorý verejne rozširuje audiovizuálne dielo, ktoré je podľa jednotného systému označovania klasifikované ako vhodné pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov v pôvodnej jazykovej úprave inej ako v slovenskej jazykovej úprave, ak toto audiovizuálne dielo nie je v pôvodnej jazykovej úprave spĺňajúcej požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka, je povinný zabezpečiť pre toto audiovizuálne dielo slovenskú jazykovú úpravu s dabingom v slovenskom jazyku.“ Rovnako je v § 15 ods. 4 upravená aj povinnosť prevádzkovateľov audiovizuálnych technických zariadení pri uvádzaní takýchto diel na verejnosti. Zákon o audiovízii, ktorý umožňuje premietanie a distribúciu pôvodných českých rozprávok bez slovenského dabingu, bol schválený v roku 2015 počas druhej vlády Roberta Fica na návrh ministerstva kultúry vedeného Marekom Maďaričom. Obdobnú formuláciu, ktorá by umožnila vysielanie českých rozprávok v češtine aj v televíziách, teraz navrhuje štvorica opozičných poslancov doplniť aj do § 5 ods. 2 zákona o štátnom jazyku.

Spolu s Dostálom predkladajú návrh novely zákona o štátnom jazyku poslanec Peter Osuský (SaS) a nezaradené poslankyne Zuzana Zimenová a Viera Dubačová. „V roku 2018 si pripomenieme okrúhle 100. výročie vzniku Československej republiky. Bolo by dobré, keby sme si ho na Slovensku uctili napr. aj zrušením nezmyselného zákazu vysielania českých rozprávok v češtine,“ uzatvoril poslanec NR SR a predseda OKS Ondrej Dostál.

 

 

Príspevok Dostál: Lex Hurvínek má umožniť vysielať české rozprávky v pôvodnom znení zobrazený najskôr Hlavné správy.

Colníci zadržali v blízkosti hraničného priechodu Šahy auto s 19 nelegálnymi migrantmi

$
0
0

Šahy 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Nitrianski colníci zastavili v piatok v skorých ranných hodinách v blízkosti hraničného priechodu Šahy vozidlo prichádzajúce z Maďarska. Pri kontrole auta imatrikulovaného na Ukrajine zistili, že sa v ňom nachádza 19 osôb neznámej totožnosti a národnosti.

Ilustračné foto

Vodič a jeho spolujazdec nevedeli preukázať legálnosť prepravy uvedených osôb, informoval hovorca Colného úradu v Nitre Stanislav Pacher. Colníci odovzdali prípad na ďalšie konanie príslušníkom Policajného zboru.

Hliadka colníkov spozorovala vozidlo prichádzajúce smerom od štátnej hranice s Maďarskom približne o 1.45 h. Vodič pred kontrolným stanovišťom náhle vypol na vozidle svetlá a odbočil na vedľajšiu cestu. “Colníci preto v sprievode služobného psa dohľadali podozrivé vozidlo a skontrolovali ho. Na výzvu colníkov sa vodič a jeho spolujazdec preukázali dokladmi totožnosti, z ktorých vyplynulo, že sú ukrajinskej národnosti. Na otázku, či prevážajú tovar, odpovedali negatívne,” skonštatoval Pacher.

Colníci preto chceli skontrolovať priestory vozidla. Pri kontrole zistili, že sa v ňom nachádza 19 osôb, z toho 13 mužov, dve ženy a štyri deti. Tí nevedeli preukázať svoju totožnosť.

Z dôvodu vecnej príslušnosti boli k prípadu prizvaní príslušníci Policajného zboru, ktorí následne zabezpečovali ďalšie procesné úkony. Vzhľadom na to, že vo vozidle sa nachádzali deti, colníci privolali aj rýchlu zdravotnú pomoc.

 

 

Príspevok Colníci zadržali v blízkosti hraničného priechodu Šahy auto s 19 nelegálnymi migrantmi zobrazený najskôr Hlavné správy.

Parízek prijal veľvyslanca Francúzskej republiky Léonziho

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal dnes (12. januára 2018) mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzskej republiky Christopha Léonziho.

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek

Stretnutiu dominovali najmä aktuálne medzinárodné témy a postoje Francúzska a Slovenska k nim. Ocenená bola aktívna bilaterálna spolupráca oboch krajín, ktorá v tomto roku ešte získa na intenzite aj vďaka viacerým výročným podujatiam, ktoré si Slovensko a Francúzsko spoločne pripomenie – 100. výročie konca 1. svetovej vojny a vzniku prvej Československej republiky s podporou Francúzska, ako aj 25. výročie uznania Slovenskej republiky zo strany Francúzska a nadviazania diplomatických stykov.

Štátny tajomník L. Parízek uviedol, „Obe naše krajiny zastávajú blízke stanoviská vo viacerých globálnych otázkach, čo v spojení s dobrými bilaterálnymi vzťahmi je predpokladom pre zintenzívnenie aj v oblasti vzájomnej ekonomickej spolupráce“.

Z pozície Osobitného predstaviteľa pre predsedníctvo SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) L. Parízek informoval o vstupe SR do predsedníckej Trojky OBSE a predstavil ciele slovenského predsedníctva v skupine Stredomorských partnerov pre spoluprácu s OBSE, ktorej SR predsedá v roku 2018. V tejto súvislosti poukázal na dôležitosť krajín Stredomorského regiónu, dianie v ktorých má priamy dopad na bezpečnosť a stabilitu v Európe.

Partneri sa zhodli na tom, že významnou udalosťou pre zdynamizovanie slovensko-francúzskych bilaterálnych vzťahov bude plánovaná oficiálna návšteva prezidenta Emmanuela Macrona na Slovensku v priebehu tohto roka.

 

Príspevok Parízek prijal veľvyslanca Francúzskej republiky Léonziho zobrazený najskôr Hlavné správy.

Ďalšia kauza pre špecializovaný súd. Úplatok vo výške 150 eur

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/KR PZ v Bratislave)

 

Už sme si zvykli, že špecializovaný súd v Pezinku rozhoduje o kauzách ako 5 kg klobás profesorovi, 50 eur úplatok lekárovi a tentokrát je to 150 eur pracovníkovi bezpečnostnej služby, pričom skutočné kauzy zostávajú nevyšetrené.Tieto špecializované orgány jednak narúšajú právny systém, lebo sú omnoho ľahšie zneužiteľné, jednak stoja štát nemalé prostriedky. Ich efektivita je však pochybná.

V tomto prípade prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal koncom decembra minulého roka na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na Štefana G. pre trestný čin podplácania.

Ilustračné foto

Obžalovaný priamo poskytol úplatok pracovníkovi bezpečnostnej služby vo výške 150 eur. Informovala v piatok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

“V októbri 2017 v Banskej Bystrici dal úplatok pracovníkovi strážnej služby spoločnosti, ktorá zabezpečuje stráženie areálu súkromnej firmy, aby jemu a ďalším v tom čase presne nezisteným osobám umožnil v nočných hodinách vstup zo susedného areálu inej spoločnosti do areálu za účelom odcudzenia drevených debniacich (šalovacích) dosiek v presne nezistenej hodnote a aby túto krádež nikde neoznámil, čím by došlo zo strany pracovníka strážnej služby k porušeniu pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom, ako aj porušeniu povinností vyplývajúcich z ich internej smernice pre výkon služby,” konkretizovala hovorkyňa ÚŠP.

 

 

 

Príspevok Ďalšia kauza pre špecializovaný súd. Úplatok vo výške 150 eur zobrazený najskôr Hlavné správy.

Rodine ukradli miláčika, ktorého zabili a skonzumovali! Jeho zbytky našli v rómskej osade

$
0
0

Uzovce 12. januára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Fenka aljašského malamuta Nina bola jedenásť rokov členom rodiny, ktorá žila v Uzovciach pri Prešove. Rodina ju zachránila ako 6 týždňovú pred utratením. Dostala veľa lásky, no koniec života mala veľmi krutý. Zmizla 7. januára z dvora rodinného domu. Psa ukradli a skonzumovali neznámi páchatelia.

Fenka aljašského malamuta Nina

Policajti doniesli majiteľom jej kožu, ktorú našli v rómskej osade v Chminianskych Jakubovanoch. Majiteľka skolabovala. Ako povedal jej manžel pre televíziu JOJ, „bol to miláčik rodiny, 11 rokov sme kvôli nej ani nešli na dovolenku, aby neostala bez nás“.

Policajti doniesli majiteľom jej kožu, ktorú našli v rómskej osade v Chminianskych Jakubovanoch

Polícia prípad vyšetruje ako prečin poškodenia cudzej veci. Od začiatku roku mal už ale platiť zákon, podľa ktorého sa už zviera nebude považovať za vec. Zákon nie je v platnosti pre pripomienky Konferencie biskupov Slovenska a splnomocnenca pre  rómske otázky Ábela Ravásza. Podľa odpovede ministerstva pôdohospodárstva, ktorú zverejnilo občianske združenie Dočasný domov,  jednou z pripomienok ktorá zdržuje prijatie zákona bolo, aby zákon neplatil v rómskych osadách.

 

Príspevok Rodine ukradli miláčika, ktorého zabili a skonzumovali! Jeho zbytky našli v rómskej osade zobrazený najskôr Hlavné správy.

Vandali “satanisti” v Marianke znehodnotili sochy sv. Bernadetty a lurdskej Panny Márie

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

V Marianke v krátkom časovom slede zaznamenali už druhý prípad vandalizmu na kresťanských umeleckých predmetoch. Tento raz neznámy páchateľ znehodnotil sochy sv. Bernadett a lurdskej Panny Márie tým, že im oddelil rôzne časti tela. Čin, ktorým bola jednak spôsobená finančná a umelecká škoda pobúril kresťanskú obec a mnohí hovoria o satanistickom akte. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Magnificat Slovakia.

Poškodená socha Panny Márie v Marianke

 

Len nedávno na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku podpálili sochu matky s nenarodeným dieťaťom, teraz vandali úradovali opäť, keď nehanebne odrezali hlavu svätej Bernadette a lurdskej Panne Márii odrezali v modlitbe zopnuté ruky. Následne tu posmešne nastokli vyhorené kahance a tabuľku vďaky za uzdravenie položili ku blízkym lavičkám. Socha sv. Bernadetty bola medzitým odnesená zrejme do bezpečia.

 

Príspevok Vandali “satanisti” v Marianke znehodnotili sochy sv. Bernadetty a lurdskej Panny Márie zobrazený najskôr Hlavné správy.


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí: Musíme dať najavo, že porušovanie medzinárodného práva nezostane bez odozvy

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

“Sankcie zavedené voči Ruskej federácii v dôsledku nelegálnej anexie Krymu a destabilizácie juhovýchodnej Ukrajiny Slovensko nepovažuje za cieľ politiky, ale za politický nástroj na presadzovanie princípov a hodnôt, na ktorých je postavená Európska únia,” riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Igor Skoček to uviedol pre TASR.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

“Slovensko ostáva verné svojej konzistentnej pozícii týkajúcej sa dodržiavania medzinárodného práva. Ak sa chceme v budúcnosti vyhnúť anexiám či agresiám, musíme dať jasne najavo, že porušovanie medzinárodného práva je pre nás neprijateľné a nezostane bez odozvy,” zdôraznil.

Ako ďalej uviedol, konflikt na Donbase, ktorý sa bezprostredne dotýka susedného štátu Slovenska, ohrozuje mier a stabilitu v celej Európe.

“Slovenská republika má veľký záujem na jeho ukončení a v rámci svojich možností vedie dialóg so všetkými aktérmi, ktorí majú potenciál prispieť k riešeniu konfliktu a nastoleniu mieru,” vyhlásil Skoček, pričom dodal, že zásadou slovenskej politiky je dialóg a rešpektovanie medzinárodného práva. “Tento prístup sa budeme snažiť preniesť aj do slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v roku 2019,” uzavrel.

Slovensko podľa jeho slov podporuje plnú implementáciu Minských dohôd. Druhá minská dohoda bola podpísaná vo februári 2015. Okrem iného žiada prímerie medzi ukrajinskými silami a separatistami podporovanými Moskvou a stiahnutie ťažkých zbraní z frontovej línie.

 

 

Príspevok Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí: Musíme dať najavo, že porušovanie medzinárodného práva nezostane bez odozvy zobrazený najskôr Hlavné správy.

Blahová: Tvrdenia, že som sa mohla zúčastniť na únose dieťaťa, sú bezohľadným prekrútením pravdy a budú mať právnu dohru

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Podľa informácií Úradu Komisára pre deti sa poslankyňa NRSR, Natália Blahová, pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia, a to dňa 12. januára 2018.

Udalosť sa stala na pôde základnej školy v Jakubove, okres Malacky. Poslankyňa NRSR Natália Blahová sprevádzala matku maloletej na pôdu školy, spolu s údajnou sociálnou pracovníčkou a dvoma údajnými šoférmi. Podľa ich tvrdení prišli odobrať maloletú z rúk otca.

Na snímke poslankyňa Natália Blahová (SaS)

Riaditeľke školy tieto osoby tvrdili, že sú zo „sociálky“ a prišli pre dieťa. Toto tvrdenie potvrdil otec dieťaťa, ktorý je zamestnancom školy v pozícii asistenta maloletej. Zhodou okolností bol v tom čase v triede s maloletou. Riaditeľka školy vyzvala otca s dcérou aby vyšli z triedy, obaja príkaz uposlúchli, pričom na chodbe sa dcéra fyzicky schovávala za svojho otca. Zreteľne všetkým hovorila, že nikam nejde a nechce s mamou nikam ísť.

Údajná sociálna pracovníčka sa fyzicky snažila dieťa od otca odobrať a viac krát. Keď sa otec ohradil a bránil svoju dcéru, spýtal sa, či ide o výkon súdneho rozhodnutia. Na túto otázku neodpovedali, odvolávali sa na „papier“ a tvrdili, že prišli odobrať maloletú jej otcovi. Aby sa krízovej situácii maloletá vyhla, otec ju chcel umiestniť naspäť do triedy, v čom mu zabránila údajná sociálna pracovníčka a údajní vodiči. Na naliehanie maloletej a jej krik ju otec zobral von zo školy a chcel ju odviesť domov. Pri odchode zo školy sa do incidentu zapojil aj starý otec maloletej.

Údajní šoféri pred školou starého otca maloletej napadli. Starého otca ťahali preč od auta, odstrkávali ho a udreli ho do hrude a ramena. Dcéra po celý čas plakala a kričala na všetkých, aby ich nechali a že chcú ísť preč.

Pani poslankyňa Blahová prenasledovala otca s maloletou až k ich domu. Keď prišla medzitým privolaná polícia, údajní šoféri okamžite odišli. Jeden z policajtov išiel za maloletou. Na otázku policajta, či chce ísť maloletá s mamou, toto rázne odmietla, na čo policajt reagoval v rámci svojich kompetencií a nič viac nemohol spraviť. Osoba vydávajúca sa za sociálnu pracovníčku mala byť asistentkou poslankyne Blahovej a nie pracovníčkou Úradu Práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrad Komisára pre deti okamžite kontaktoval príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, aby preveril situáciu a účasť pracovníčky úradu na výkone rozhodnutia. ÚPSVAR potvrdil ÚKPD, že o takejto udalosti nemá vedomosť a žiaden zamestnanec sa súdneho rozhodnutia v danom čase a na danom mieste neúčastní.

Úrad Komisára pre deti sa v tejto udalosti aktívne angažuje a monitoruje dodržiavanie práv maloletej, ako aj ostatných žiakov v škole. Obaja rodičia maloletej sa ešte pred touto udalosťou obrátili na Úrad komisára pre deti, čo znamená, že ÚKPD eviduje podnet z oboch strán a háji najlepší záujem maloletej.

Komisárka pre deti, Viera Tomanová, má za to, že poslankyňa NRSR, Natália Blahová, prekročila právomoci verejného činiteľa.

 

Blahová: Tvrdenia, že som sa mohla zúčastniť na únose dieťaťa, sú bezohľadným prekrúteným pravdy a budú mať právnu dohru

Poslankyňa Natália Blahová, ktorá sa dlhodobo zaoberá ochranou práv detí, dnes v obci Jakubov pomáhala nešťastnej matke domôcť sa spravodlivosti a naplniť súdne rozhodnutie, podľa ktorého mala matka stráviť víkend so svojou dcérou. Otec, ktorý sa odmietol tomuto súdnemu rozhodnutiu podriadiť a dcéru odovzdať, vyvolal nechutný a najmä poľutovaniahodný konflikt, a to priamo pred očami maloletej.

Matka mala skúsenosť s agresivitou otca a starého otca, ktorý je starostom obce Jakubov, preto si pozvala ako morálnu podporu poslankyňu Blahovú. Policajti situáciu na mieste nedokázali riešiť. Matka podala v tejto súvislosti trestné oznámenie na otca a starého otca maloletej za zadržiavanie dieťaťa a absolútne odopieranie styku s matkou.

Osobitne trápnu úlohu v tejto závažnej veci zohrala takzvaná detská ombudsmanka Tomanová. Tá miesto toho, aby chránila práva dieťaťa a zákon, znova si rieši svoje osobné politické stigmy a vybavuje si účty so svojimi oponentmi. Medzi nich nesporne patrí aj poslankyňa SaS Natália Blahová, ktorá kritizuje Tomanovú napríklad za jej bezprecedentné zľahčovanie situácie detí v centre Čistý deň a nadŕžanie tamojšiemu manažmentu, ktorý kryl ich sexuálne zneužívanie. Takzvaná detská ombudsmanka a bývalá ministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová je totálnym protipólom človeka, ktorý má v mene štátu a spoločnosti chrániť práva detí. Jej tvrdenia, že sa Natália Blahová mohla zúčastniť na únose dieťaťa, sú bezohľadným prekrúteným pravdy a budú mať právnu dohru.

Odporúčame zástupcom médií, aby sa obrátili na hovorcu Policajného zboru SR, ktorý potvrdí, že trestné konanie je vedené práve proti otcovi maloletej a Úrad komisárky pre deti bol o tom informovaný.

 

Príspevok Blahová: Tvrdenia, že som sa mohla zúčastniť na únose dieťaťa, sú bezohľadným prekrútením pravdy a budú mať právnu dohru zobrazený najskôr Hlavné správy.

Obvinení Pavol Rusko a Mikuláš Černák sa stretnú pred vyšetrovateľom zoči-voči

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian /Pavel Neubauer)

 

V prípade obvineného Pavla Ruska naplánoval policajný vyšetrovateľ ďalšie úkony, medzi nimi aj konfrontáciu medzi exministrom a obvineným bosom Mikulášom Černákom.

Na snímke Pavol Rusko a Mikuláš Černák

Pre TASR to uviedol obhajca obvineného Pavla Ruska Marek Para. „Momentálne vyšetrovateľ naplánoval vykonanie ďalších procesných úkonov, konkrétne výsluchy svedkov, ktoré budú prebiehať tak v Bratislave, ako aj mimo Bratislavy.

Zároveň naplánoval konfrontácie medzi obvinenými,“ povedal Para pre TASR. Doplnil, že polícia plánuje vypočuť ešte „štyroch alebo piatich svedkov“ a konfrontácie „medzi všetkými obvinenými“.

Konfrontácia je procesný úkon, keď policajt umiestni osoby „tvárou v tvár“ a kladie im otázky s cieľom odstrániť rozpory v ich výpovediach.

Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko je obvinený, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Okrem iných mal proti nemu vypovedať práve bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorý si už za iné vraždy odpykáva doživotný trest.

Okrem Pavla Ruska čelia obvineniu v tejto veci aj Miloš K., Róbert L. alias Kýbel a Mikuláš Černák.

Krajský súd v Bratislave prepustil obvineného Pavla R. na slobodu dňa 21. novembra minulého roka. Zároveň mu však uložil povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, nosiť elektronický náramok či zákaz vycestovať do zahraničia.

 

 

Príspevok Obvinení Pavol Rusko a Mikuláš Černák sa stretnú pred vyšetrovateľom zoči-voči zobrazený najskôr Hlavné správy.

V prípade potravinovej krízy by mohol na Slovensku nastať hladomor. Kto je za túto situáciu zodpovedný?

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Potravinová kríza by pre Slovensko znamenala hladomor. V sebestačnosti sme totiž na chvoste Európy,“ uvádza reportáž TV Markíza. Kto je však za túto situáciu zodpovedný? Vstupom do Európskej únie sme museli otvoriť svoj trh, čím naši podnikatelia nedokázali konkurovať zahraničným korporáciám. Navyše, poľnohospodári zo západných krajín dostávali a stále dostávajú vyššie dotácie než slovenskí, čo bolo posledným klincom do rakvy pre potravinovú sebestačnosť Slovenska.

Ilustračné foto

“Dlhé roky sa naše poľnohospodárstvo márne pokúša odraziť od dna. Výsledkom je , že štát nedokáže vyprodukovať toľko potravín, koľko sa v krajine spotrebuje,” uvádza sa v úvode reportáže televízie Markíza.

Bravčove mäso, ryby či víno, to je len časť základných surovín, v ktorých je Slovensko odkázané na dovoz zo zahraničia. Doslova “ohrozeným druhom” sú u nás chovatelia. V živočíšnej výrobe je Slovensko totiž sebestačné iba v produkcii vajec.

Pestovatelia dokážu dostatočne zásobovať Slovensko iba obilninami, repkou olejnou, cukrovou repou. V ostatných plodinách nás “zachraňuje” iba dovoz zo zahraničia. V potravinárstve dokážu uspokojiť potreby Slovákov iba chlieb, pečivo, koláče, nealko a pivo.

Kto je však za túto zlú situáciu zodpovedný? Ešte v 90-tych rokoch bolo Slovensko takmer úplne potravinovo sebestačné a dokázali sme vyrobiť výrobky, ktoré dnes dovážame zo zahraničia. V súčasnosti je na pultoch obchodov iba približne 40% výrobkov zo Slovenska. Dosiahli sme tak rekordné záporné saldo zahraničného obchodu s potravinárskymi výrobkami.

Hlavnou príčinou je Európska únia. Vstupom do tohto spolku sme totiž museli otvoriť svoj trh. Slovenskí podnikatelia nedokázali konkurovať “ostrieľaným” západným korporáciám.

“Pridaná hodnota, ktorá by sa v normálnom zmysle podnikania mala tvoriť na Slovensku sa bohužiaľ tvorí za našimi hranicami a absolútne to neprospieva ani slovenskému poľnohospodárstvu ani slovenskému potravinárstvu,” povedala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory pre televíziu TA3.

Ďalším dôvodom absencie slovenskej potravinovej sebestačnosti je ten, že od  vstupu do Europskej únie dostávajú slovenskí poľnohospodári nižšie dotácie než ich “kolegovia” v západných krajinách. Tieto podmienky vyrokovala vtedajšia Dzurindova vláda a súčasna vláda Roberta Fica nemá takú moc, aby to mohla zmeniť. Nemecko a Francúzsko totiž majú na riadenie EÚ najväčší vplyv, a preto tlačia na to, aby ich potravinári a poľnohospodári mali čo najväčšie výhody.

Samuel Gdovin

 

Príspevok V prípade potravinovej krízy by mohol na Slovensku nastať hladomor. Kto je za túto situáciu zodpovedný? zobrazený najskôr Hlavné správy.

Slovensko predsedá Fóru OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Slovensko od začiatku tohto roka predsedá Fóru OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu. Otváracie zasadnutie v rámci slovenského predsedníctva vo fóre sa uskutoční v Hofburgu vo Viedni v stredu 17. januára.

Na snímke minister obrany Peter Gajdoš

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Cieľom fóra je podporovať aktívnu spoluprácu účastníckych štátov na vojenskej úrovni vo fundamentálnych vojensko-politických otázkach bezpečnosti a stability Európy.

Úlohou ministerstva obrany bude preto zabezpečiť a podporovať, aby záväzky Slovenska, ktoré vyplývajú z medzinárodných politicky a právne záväzných dokumentov v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a opatrení zameraných na budovanie dôvery a bezpečnosti, boli plne implementované.

“Hlavným zámerom Fóra pre bezpečnostnú spoluprácu je budovanie bezpečnostného prostredia v Európe pomocou nástrojov, akými sú Viedenský dokument 2011 a z neho vyplývajúce regionálne zmluvy,” vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš (SNS). V tejto súvislosti je podľa neho dôležité aj budovanie vojenských kontaktov v zmysle uvedených dokumentov. Ministerstvo obrany SR totiž zabezpečuje implementáciu Viedenského dokumentu 2011 a regionálnej bilaterálnej zmluvy s Ukrajinou plnohodnotne v informačnej, verifikačnej oblasti a v oblasti budovania vojenských kontraktov.

Predsedníctvo vo Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu je podľa rezortu zároveň dôležitou súčasťou príprav na predsedníctvo SR v OBSE v roku 2019. Fórum totiž patrí medzi tri rozhodovacie orgány organizácie. Slovensko sa tým spoločne s Rakúskom a Talianskom stáva súčasťou tzv. predsedníckej Trojky OBSE, na základe čoho sa bude spolupodieľať na predsedaní OBSE s poradným hlasom pri prijímaní najvýznamnejších rozhodnutí organizácie. “Z politicko-bezpečnostného hľadiska je významné najmä preto, že do oblasti výmeny informácií, ako aj verifikačných režimov sú zahrnuté všetky vojenské veľmoci, ktorých ozbrojené sily sú na území Európy alokované,” podotkla Capáková.

Slovensko bude predsedníckou krajinou na základe rotačného princípu, v ktorom sa striedajú členské štáty OBSE, pričom takúto možnosť má každý štát jedenkrát za 19 rokov. Záverečné zasadnutie fóra je naplánované na 14. marca.

 

 

Príspevok Slovensko predsedá Fóru OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu zobrazený najskôr Hlavné správy.

Progresívne Slovensko čaká prvý snem, zvolí si vedenie, kandiduje Štefunko

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Delegáti budú okrem voľby svojho predsedu diskutovať o vízii pre Slovensko

Progresívne Slovensko čaká na budúcu sobotu 20. januára v Žiline zakladajúci snem strany. Delegáti na ňom zvolia predsedu a celé predsedníctvo. O kreslo šéfa sa uchádza jeden zo zakladateľov Ivan Štefunko. Protikandidáta zatiaľ nemá. Možnosť prihlásiť sa uplynie na budúci týždeň. Delegáti snemu budú hovoriť aj o vízii pre Slovensko. TASR to potvrdil Ľubomír Ondrejkovič z Progresívneho Slovenska.

Na snímke v popredí líder hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko

Na snem by malo prísť približne 600 ľudí, delegátov bude vyše 100. Ostatní sú sympatizanti a podporovatelia. Niektorí z nich sa účastníkom snemu prihovoria a povedia svoje príbehy. Zvolené vedenie Progresívneho Slovenska predstaví plány strany na tento rok.

Progresívne Slovensko oficiálne vstúpilo na slovenskú politickú scénu 27. novembra 2017, kedy ho zaregistrovalo ministerstvo vnútra. Strana chce byť alternatívou pre ľudí voči celej politickej scéne, na ktorej chýba progresívna, liberálna, proeurópska sila. V septembri zakladatelia prezentovali komplexnú víziu pre Slovensko, v najbližšom čase plánujú predstaviť ďalšie nové tváre.

 

 

Príspevok Progresívne Slovensko čaká prvý snem, zvolí si vedenie, kandiduje Štefunko zobrazený najskôr Hlavné správy.

Konferencia biskupov Slovenska oceňuje snahu Ministerstva kultúry upraviť financovanie cirkví, tie majú aj svoj návrh

$
0
0

Bratislava 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pozitívne vníma a oceňuje, že Ministerstvo kultúry SR vyvíja úsilie aktualizovať spôsob financovania cirkví. Pre TASR to uviedol Martin Kramara z KBS v reakcii na vyjadrenie ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý plánuje Koaličnej rade predložiť návrhy na úpravu financovania cirkví.

a snímke bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

Nepôjde o tvrdú finančnú odluku cirkvi od štátu. Návrhy na zmenu sú dva. Jeden pripravilo ministerstvo kultúry a jeden cirkvi. Oba sú si podľa Maďariča podobné, líšia sa ale napríklad v navrhovanej výške valorizačného percenta. “Je pravda, že všetky cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku sa medzi sebou dohodli na návrhu modelu financovania,” potvrdil Kramara.

Tento návrh je podľa jeho slov vo svojej podstate modifikáciou súčasného systému. “Náležitejšie zohľadňuje počet veriacich, ktorí sa k cirkvám prihlásili podľa údajov zo sčítania ľudu,” doplnil. KBS zatiaľ detaily nezverejňuje. “Stále prebieha diskusia, aj ohľadom možného valorizačného mechanizmu, ktorý spomenul minister Maďarič,” vysvetlil Kramara.

Návrh z dielne ministerstva počíta s tým, že by financovanie malo byť odvodené aj od počtu ľudí hlásiacich sa k cirkvám. “A mal by v ňom byť zabudovaný nejaký valorizačný mechanizmus, dajme tomu percento. To je ešte otázkou diskusie,” opísal vo štvrtok (11.1.) Maďarič.

Financovanie cirkví by podľa tohto návrhu malo byť už zastrešené len jedným zákonom. “Tým by malo byť zabezpečené pokrytie nevyhnutných výdavkov cirkví,” uviedol Maďarič. Pripomenul, že dnes financovanie riešia dva zákony. Okrem základného vkladu sa valorizujú aj platy duchovných podľa toho, ako sa valorizujú platy v štátnej správe.

Minister si nemyslí, že by štát nemal cirkvám vôbec prispievať. “Myslím si, že cirkvi by vzhľadom na svoju funkciu v štáte mali byť sčasti financované aj zo štátneho rozpočtu,” uviedol Maďarič. Cirkvi okrem svojej základnej činnosti – duchovnej – sú podľa Maďariča prospešné aj v iných veciach. “V zdravotníctve, školstve, sociálnych veciach. Určitú podporu si zaslúžia,” poznamenal.

V marci minulého roka koaličné strany potvrdili, že diskutujú o zmene financovania cirkví na Slovensku. Záujem o účasť na tejto debate prejavila vtedy aj opozícia.

Odluka cirkvi od štátu nie je nová téma, spomína sa už roky. V roku 2014, keď bol Maďarič tiež ministrom kultúry, sa hovorilo o troch riešeniach zmeny financovania cirkví a náboženských spoločností. Išlo o zavedenie daňovej asignácie alebo príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretie riešenie počítalo s ponechaním systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu.

O zmenu financovania cirkví sa pokúšali aj niekdajší opoziční poslanci, ale v parlamente neuspeli. Opozícia navrhovala, aby sa súčasný neadresný spôsob financovania zmenil na adresný, teda prostredníctvom daňovej asignácie.

 

 

Príspevok Konferencia biskupov Slovenska oceňuje snahu Ministerstva kultúry upraviť financovanie cirkví, tie majú aj svoj návrh zobrazený najskôr Hlavné správy.


Podľa Chmelára a Hrabka to Zeman hrá na prvé volebné kolo, ale asi budú dve

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Cieľom českého prezidenta a zároveň kandidáta na tento post Miloša Zemana je vyhrať už v prvom volebnom kole. Nie iba preto, aby získal funkciu skôr, ale aj preto, že v druhom kole sa môže proti nemu mobilizovať väčšia masa voličov a ohroziť tak jeho víťazstvo. “Môže sa stať, že hrá na prvé kolo. Či to bude stačiť? Ja si myslím, že nie. Ale nedá sa to ani vylúčiť,” odhadol v TABLET.TV v diskusii s publicistom Jurajom Hrabkom politický analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

Na víťazstvo už v prvom volebnom kole potrebuje Zeman viac ako polovicu hlasov, inak sa bude konať druhé kolo volieb, do ktorého postupujú dvaja najúspešnejší kandidáti z kola prvého. “Po prvom kole budeme múdrejší. Uvidíme, aké budú výsledky a ako sa budú správať kandidáti, ktorí nepostúpia do druhého kola. Či to bude ‘všetci proti Zemanovi’, alebo nie. A aká bude účasť,” poznamenal Hrabko.

Chmelár ho doplnil, že vyššia účasť bude podľa neho viac vyhovovať Zemanovým súperom. “Rozdelil by som kandidátov na tri skupiny. Prvá sú skutoční vyzývatelia Miloša Zemana ako Jiří Drahoš, Michal Horáček. Prípadne by sa tam ešte možno dal zaradiť Mirek Topolánek a Pavel Fischer. Aj keď tí sú už možno v inej lige. A nemôžem sa zbaviť pocitu, že Mirek Topolánek kandidoval, aby niekomu odobral hlasy. Jeho kandidatúra na poslednú chvíľu nedáva zmysel,” rozoberal šance kandidátov Chmelár.

“Druhá skupina sú kandidáti, ktorí chcú zviditeľniť svoje marginálne strany, či už je to ODA (Vratislav Kulhánek), Realisti (Jiří Hynek) alebo Rozumní (Petr Hannig). A napokon je to lekár Marek Hilšer, ktorý kandiduje ktovie prečo,” dodal.

Šancu postúpiť so Zemanom do druhého kola majú podľa neho najmä Jiří Drahoš a Michal Horáček. “Stávkové kancelárie nedávajú Horáčkovi veľké šance, v poslednej televíznej debate kandidátov však bol podľa mňa najkompetentnejší,” upozornil Chmelár.

“Nielen analytici, ale aj prieskumy verejnej mienky zatiaľ stavajú Drahoša nad Horáčka. Samozrejme, k prekvapeniu môže prísť. Koniec–koncov knieža Schwarzenberg mal v predchádzajúcich voľbách skončiť podľa prieskumov na treťom až štvrtom mieste a napokon postúpil do druhého kola,” reagoval Hrabko.

Kampaň bola podľa neho dosť ostrá a za neférové voči voličom považuje rozhodnutie Miloša Zemana vyhnúť sa konfrontácii so súpermi v televíznych diskusiách. “Miloš Zeman povedal, že nekampaňuje a potom kampaňovali za neho jeho priatelia a kancelár. A debatám sa vyhol, lebo by v nich pohorel,” tvrdí Hrabko.

“Podľa mňa to bol veľmi dobrý strategický ťah. Ak by tam bol, celá debata by bola proti Zemanovi. A chce pôsobiť tak, že on je prezident a oni nech sa hádajú o tento post. Lebo on je úplne iná váhová kategória,” nesúhlasil s Hrabkom Chmelár. Dodal, že v situácii, keď protikandidáti nie sú takí výrazní ako Zeman, pre neho nemalo zmysel posilňovať ich svojou účasťou na debatách, aj keď podľa neho by sa skúsený debatér ako Zeman v diskusii obhájiť vedel.

Napriek tomu najmä posledná televízna debata môže podľa Chmelára voľby ovplyvniť. “Môže priniesť prekvapenie v tom, že sa preskupia sily na druhom mieste,” konštatoval.

Podľa Hrabka si možno česká verejnosť neuvedomuje, aký veľký význam budú mať tieto voľby na bezprostrednú budúcnosť krajiny. Ak by napríklad nevyhral Miloš Zeman, vládnutie Andreja Babiša bez parlamentnej väčšiny by sa veľmi komplikovalo.

“Nemyslím si, že by sa debaty zvrtli proti Zemanovi ako osobe, ale proti jeho krokom v prezidentskej funkcii. A tam už je čo kritizovať. Tá debata mohla byť vedená vecne.

Mohla byť o jeho postupe pri menovaní Andreja Babiša bez podpory v parlamente alebo pri zahraničnej politike,” reagoval Hrabko. Chmelárovi sa to nezdá, priebeh kampane podľa neho vecný nebol. “Kampaň bola mimoriadne osobná. Ani pred piatimi rokmi, keď to bolo naozaj vyhrotené, nepadali na adresu Miloša Zemana také vulgárne nadávky,” upozornil.

Najmä vzhľadom na možné druhé volebné kolo je dôležité, aké je portfólio Zemanových voličov a či on sám svojim kontroverzným vystupovaním nedokáže nakoniec mobilizovať viac voličov proti sebe ako za seba.

Podľa Hrabka úradujúci český prezident v priebehu rokov vymenil viac ako polovicu svojej pôvodnej voličskej základne. “Zemanovu voličskú základňu by som nazval antimigrantskou koalíciou,” reagoval Chmelár. “Podporu mu vyjadrili všetci od Andreja Babiša, cez úradujúceho lídra ČSSD až po Tomia Okamuru. Voličskú základňu má vysokú,” dodal.

Obaja analytici kritizovali Zemanov výrok, podľa ktorého sa v roku 1968 v Moskve osvedčil len František Kriegel, ktorý odmietol podpísať Moskovské protokoly a všetci ostatní, vrátane Alexandra Dubčeka, sa de facto prejavili ako zbabelci. “Rozhodne by som voči Dubčekovi nebol taký prísny, lebo František Kriegel bol v úplne inej pozícii.

Jeho čin bol nepochybne hrdinský, ale Dubček v tom okamihu zodpovedal za celý štát. Keby to on nepodpísal, Rusi by utopili Československo v krvi a vynútili by si to. Nazývať ho zbabelcom je naozaj tvrdé. Vo veľmi podobnej pozícii bol v roku 1938 Beneš a nikto by si nedovolil nazvať ho zbabelcom,” povedal Chmelár.

Dodal, že má veľké obavy z toho, keď sa politici púšťajú do výkladu histórie. “Všetky výroky politikov, ktoré okolo toho zazneli, od Zemana až po Maďariča, boli historicky minimálne nepresné. Nešírme mýty, že Dubček bol po celé šesťdesiate roky reformný politik, nebolo to tak,” povedal Chmelár, podľa ktorého bol Dubček pred začiatkom Pražskej jari bežný komunistický politik a po začiatku normalizácie sa od nej nedokázal jednoznačným gestom dištancovať.

“Ale toto patrí historikom. A ak to robia politici takýmto spôsobom (ako Zeman, pozn. Teraz.sk), je to urážka ľudu, ktorého je Dubček ikonou,” dodal.

Na otázku, prečo Zeman tieto slová povedal, Chmelár reagoval, že podľa neho to bola jeho voľná úvaha. “Ktorú by ste mohli zobrať od českého intelektuála, ale nie prezidenta,” povedal.

“Ja si nemyslím, že to bolo náhodné, myslím si, že veľmi dobre vedel, čo hovorí,” oponoval Hrabko. Zlyhal podľa neho aj náš premiér Robert Fico, ktorý sa tváril, akoby tieto slová v prejave vôbec nezazneli a zatlieskal mu. “A nezachytil som oficiálnu reakciu ministerstva zahraničných vecí. Nemyslím si, že by to bolo zasahovanie do volieb,” pripomenul Hrabko.

“Ja si myslím, že Korčokova reakcia bola adekvátna a dostatočná. Nie je potrebné na základe takejto veci zhoršovať vzťahy a zbytočne to hrotiť,” nesúhlasil Chmelár.

Rok 2018 má byť na základe rozhodnutí vlád dvoch štátov rokom spoločného pripomínania si okrúhlych výročí Slovenskej republiky a Českej republiky, od ich osamostatnenia, cez výročie Pražskej jari, až po storočnicu Československa.

Aj keď cieľom malo byť kultivovanie dobrých česko–slovenských vzťahov, obaja prezidenti, slovenský aj český, ho začali otvorením starej konfliktnej témy. Andrej Kiska pri vyznamenávaní pri príležitosti 25. výročia osamostatnenia Slovenska úplne obišiel tie politické osobnosti, ktoré v roku 1993 podporovali vznik samostatnej Slovenskej republiky. A Miloš Zeman postavil proti sebe dve osobnosti Pražskej jari, Čecha Františka Kriegla a Slováka Alexandra Dubčeka.

Na otázku, či sú politici vôbec schopní absolvovať tento rok tak, aby sa nestal rokom hádok a konfrontácie, Chmelár odpovedal, že to závisí od toho, na čo sa sústredia. “Ak sa máme baviť o výročiach, tak adorovať alebo znevažovať osobnosti, prípadne mýtizovať dejiny, nemá žiaden význam. Ak sa politici chcú do toho vložiť, mali by pri príležitosti výročia načrtnúť víziu na ďalších 25 rokov. Do budúcnosti,” povedal.

“Aj rok 1968 by sa nemal hodnotiť z hľadiska toho, či bol Dubček hrdina, alebo zbabelec, ale čo ten rok znamenal. Priniesol témy, ktoré rezonujú v spoločnosti doteraz. Nemôžeme dopustiť, aby sa z parlamentu stal insitný historický ústav a z politikov historici,” zdôraznil Chmelár.

“Dúfam, že ak sa osmičkový rok začal takto, tak to bol posledný prešľap, ku ktorému prišlo,” doplnil ho Hrabko.

“Dúfal som, že celý tento rok, nazvime ho česko–slovenský, sa bude niesť v znamení upevňovania vzťahov a hľadania ich novej kvality. Aj ja som si v posledných týždňoch uvedomil, že je to naozaj obrovská hodnota, ktorá nemá v Európe a možno ani vo svete obdobu. Aby si boli dva národy takto blízke a majú takéto vzťahy práve od momentu, odkedy sa osamostatnili. Ak z toho bude rok hádok, kto bol aký v ktorom období, tak to nedopadne dobre. Politici môžu v histórii hľadať inšpiráciu, ale hľadieť majú do budúcnosti,” dodal Chmelár.

“Malo by sa to čo najviac premietnuť medzi obyvateľov Česka a Slovenska. V našom prípade to znamená dať väčší dôraz na českú kultúru. A Česi aby spoznávali slovenskú,” pripomenul Hrabko, podľa ktorého by politická línia vôbec nemusela byť v tomto roku dominantnou.

Na záver debaty obaja krátko komentovali vyhlásenie, ktoré poskytol bývalý člen SIS Ľuboš Kosík denníku SME. Bol to jeden z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Tvrdí, že únos riadil osobne vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Generálna prokuratúra reagovala, že niektoré z informácií poskytnutých Kosíkom, aktuálne na Slovensku odsúdeným v inej kauze na 17 rokov väzenia, považuje za relevantné. Kosík sa momentálne nachádza v Mali, kde ho zadržala miestna polícia.

Hoci s Mali nemáme zmluvu o vydávaní, podľa Chmelára by sme mali vyvinúť nadštandardné úsilie, aby sme dostali Kosíka späť na Slovensko. “Táto spoločnosť je taká traumatizovaná touto kauzou, že už si všetci zaslúžime jej vyšetrenie. Je to dosť závažný problém, aby sme prípadne postupovali neštandardne,” povedal.

“Nie som si istý, či je to výpoveď pána Kosíka, ktorú poslal do SME. Nespochybňujem SME, len som opatrný. Ja si zatiaľ nemôžem overiť, či to naozaj povedal. Neviem, či je to fakt, alebo nejaká fabulácia,” upozornil Hrabko. “A nemôžem vylúčiť situáciu, že keď sa dostane na Slovensko, povie, že to nepovedal,” poznamenal s tým, že ak sa ho aj podarí dostať na Slovensko a potvrdí pravosť vyhlásenia, bude to len začiatok, lebo bude veľmi ťažké tieto tvrdenia dokázať.

 

 

Príspevok Podľa Chmelára a Hrabka to Zeman hrá na prvé volebné kolo, ale asi budú dve zobrazený najskôr Hlavné správy.

Kollár nevylučuje,že sa pre zákon o politických stranách obráti na Ústavný súd

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár nevylučuje, že sa pre pripravovaný zákon o politických stranách z dielne koaličnej SNS obráti na Ústavný súd SR. Nesúhlasí totiž s limitmi, ktoré sa majú zaviesť na počet členov politických strán. Vyhlásil to v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Na snímke predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár

Kollár tvrdí, že každá politická strana, ktorá chce teraz vzniknúť, musí mať 10.000 podpisov a to jej dáva relevanciu vzniku. “Kto je však ten Boh a povie, že musí mať 500 členov. Robert Fico v minulom období vládol sám a keby mu takýto nápad napadol, a povedal by si, tak my stanovíme, že počet členov musí byť 15.000, tak do parlamentných volieb by išiel iba Robert Fico. Nikto iný,” povedal predseda Sme rodina, ktorý považuje limity za nebezpečné.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) cíti krivdu v politickej súťaži s ľuďmi, ktorí si podľa neho zo dňa na deň politické strany kúpili, ovládli ich ako súkromné firmy a majú v nich štyroch ľudí. “My sme jeden z mála štátov, ktorý má niečo cez 160 politických strán, v Brazílii ich je niečo cez 30 a ja chcem len zaviesť pravidlá fungovania politických strán. Mne ide o skvalitnenie súťaže politických strán,” skonštatoval v relácii.

Podľa Danka existujú strany, ktoré len imitujú, že sú politickými stranami. Poukázal pritom na iné štáty ako Estónsko, kde predpísali minimálny počet členov politických strán na to, aby mohla strana kandidovať do parlamentu. Zároveň podotkol, že v pripravovanom zákone o politických stranách na Slovensku zatiaľ nie je uzatvorená otázka povinného počtu členov strán.

 

 

Príspevok Kollár nevylučuje,že sa pre zákon o politických stranách obráti na Ústavný súd zobrazený najskôr Hlavné správy.

Pondelková Koaličná rada bude riešiť exekučnú amnestiu, povedal Danko

$
0
0

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Pondelková (15.1.) Koaličná rada sa bude zaoberať pripravovanou exekučnou amnestiou z dielne ministerstva spravodlivosti. Povedal to šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Na snímke predseda parlamentu SR Andrej Danko (SNS)

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) by mala podľa neho prísť už s konkrétnymi opatreniami, bude sa o nich diskutovať. “A to nielen v rámci koalície, pôjde to na diskusiu aj stranám, ktoré nie sú vo vláde,” uviedol Danko s tým, že rozhovory budú prebiehať aj s predstaviteľmi Sociálnej poisťovne (SP), finančnej správy či zdravotných poisťovní.

Danko si dá podľa jeho slov záležať na tom, “aby sa vycibrila téma okolo daňových, sociálnych či zdravotných pohľadávok”. On je za generálny pardon zo strany Sociálnej poisťovne, problémom však podľa neho je, že pre SP vymáhali dlhy exekútori, pre ktorých vyfinancovanie musí štát nájsť desiatky miliónov eur.

“Podporíme každý návrh, ktorý pomôže ľuďom,” povedal predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár. Exekučná amnestia je podľa neho jasná reakcia na tlak hnutia, ktorému šéfuje, preto za tento návrh zahlasujú. Kollár nebude riešiť fakt, že koalícia predkladá návrhy zákonov, ktoré predtým opozičným poslancom nepodporila. “Nebudem im za to nadávať, hlavne, nech to pomôže ľuďom,” uviedol.

Danko tvrdí, že opozičným návrhom chýba často odbornosť, preto ich koalícia nepodporí. “Bolo to tak aj pri amnestiách,” uviedol s tým, že legislatívu treba robiť s chladnou hlavou.

Je hrdý na návrh z dielne SNS, ktorý zavádza dobrovoľný 13. a 14. plat oslobodený od odvodov a daní. Časom by to chcel zaviesť ako povinnosť pre firmy, ktoré od štátu dostávajú veľké daňové a investičné úľavy. “Na môj návrh na 13. a 14. plat sa pýtali aj vo V4 a pozdáva sa im to,” povedal Danko.

“Kto vám v súčasnosti dá dobrovoľný 13. a 14. plat? Banky, telekomunikační operátori a softvérové spoločnosti, a čo s ľuďmi v hladových dolinách?” pýta sa Kollár. On osobne by radšej volil zníženie odvodového a sociálneho zaťaženia. “Pretože to pomôže aj takýmto ľuďom,” dodal.

 

 

Príspevok Pondelková Koaličná rada bude riešiť exekučnú amnestiu, povedal Danko zobrazený najskôr Hlavné správy.

Manžel Berthotyovej, ktorá je zástupkyňou Kisku v etickej komisii proti Harabinovi, podpisal nevýhodne zmluvy pre štát za 400 tisíc eur ročne!

$
0
0

Bratislava 14. januára 2018 (HSP/Foto:HSP)

 

Novozaložená etická komisia Súdnej rady sa pred pár dňami prvýkrát stretla na žiadosť ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, aby okrem iného prerokovala výroky sudcu Štefana Harabina. Tomu môže hroziť dokonca aj disciplinárne konanie.

Na snímke zástupkyňa Kisku Elena Berthotyová

Súdna rada SR schválila ešte v decembri pred Vianocami vytvorenie etickej komisie, ktorá mala preskúmať verejné výroky sudcu Štefana Harabina, napriek tomu, že takáto komisia nemá žiadnu oporu v ústave. Dôvodom jej vzniku bola žiadosť podpredsedníčky vlády a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Komisiu tvorí Ján Havlát, ktorý je nominantom vlády, Roman Huszár (nominant NR SR), Elena Berthotyová, nominovaná prezidentom a Lenka Praženková a Marcela Kosová, ktoré sú nominantkami sudcov.

Jedna z členiek etickej komisie, zástupkyňa prezidenta Kisku Elena Berthotyová, by však na etiku mala dozrieť radšej vo svojej rodine. Ako totiž napísal denník Pravda, jej manžel mal podľa týchto informácii podpisať za Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania nevýhodne zmluvy v kauze tunelovania fondov tejto agentúry.

Denník Pravda píše, že má k dispozícii zmluvu, vďaka ktorej mohla súkromná akciovka zarobiť každý rok dvanásť miliónov korún (400-tisíc eur) a pritom nemusela spraviť nič.

So spoločnosťou Funds Managers ju za Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania v roku 2006 podpísal Bystrík Berthoty. Do kresla šéfa agentúry bol Berthoty predtým dosadený počas pôsobenia Ivana Mikloša (SDKÚ) na ministerstve hospodárstva.

Berthotyho nástupca Milan Jankura, pre Pravdu uviedol, že vďaka Berthotyho zmluvám manažéri dostávali peniaze aj keď nespravili žiadnu prácu. „Mali nárok na odmenu a pritom nemuseli spraviť vôbec nič,“  Toto tvrdenie dokazuje aj manažérska zmluva uzavretá Fondom a súkromnou akciovkou Funds Managers. V časti, ktorá je venovaná povinnostiam Funds Managers, sa síce na niekoľkých stranách píše o tom, že firma musí viesť účtovníctvo, informovať národnú agentúru o investíciách či hradiť náklady na sledovanie firiem. Nie je tam však napísané, že peniaze určené na podporu podnikateľom musí investovať. A práve s investovaním by sa spájali prípadné náklady firmy,uvádza denník Pravda.

Okrem členky etickej komisie Berthotyovej je pochybná aj samotná komisia. Podľa Harabina je etická komisia Súdnej rady neústavná. „Niektorí ľudia skutočne stratili súdnosť. Ani Súdna rada, ani zákon o sudcoch nepredpokladá, že by si predseda Súdnej rady zriaďoval etickú komisiu. Títo ľudia dokazujú svoju neprofesionalitu a neetickosť. Keby boli etickí, tak nemôžu postupovať nezákonne a neústavne. Etická komisia má sudcov zastrašiť, pričom chcú dosiahnuť taký výsledok, ktorý si želajú politici. Je tu jasný politický motív. Mňa tým ale nezastrašia. Bojím sa toho ako predvlaňajšieho snehu“

 

Príspevok Manžel Berthotyovej, ktorá je zástupkyňou Kisku v etickej komisii proti Harabinovi, podpisal nevýhodne zmluvy pre štát za 400 tisíc eur ročne! zobrazený najskôr Hlavné správy.

Mikloš: Situácia na Ukrajine je stále zložitá, spravilo sa však už veľa

$
0
0

Bratislava 14. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Situácia na Ukrajine je stále pomerne zložitá a krajinu čaká ešte veľa práce. Na druhej strane, za posledné roky sa toho zmenilo veľa. “Už za prvé dva roky po Euromajdane (2014 – 2015) sa urobilo viac, ako predtým za vyše dvadsať rokov a reformy pokračovali aj v rokoch 2016 a 2017,” zhodnotil pre TASR bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý pôsobí ako hlavný ekonomický poradca ukrajinského premiéra.

Na snímke Ivan Mikloš

Za uplynulé štyri roky podľa neho prvýkrát dochádza k reálnej zmene “skorumpovaného, nefunkčného oligarchického systému” smerom k fungujúcej trhovej ekonomike. Podľa vlastných slov si vie predstaviť aj rýchlejší vývoj v tejto oblasti, reformy sú však v každej demokratickej krajine ťažkou politickou výzvou. “Navyše, zdedené problémy a deformácie na Ukrajine boli väčšie ako v krajinách, ktoré sa reformovali skôr a k tomu ešte treba prirátať náklady a dôsledky ruskej vojenskej agresie a obchodnej vojny,” upozornil.

Najvýraznejšie výsledky Ukrajina podľa Mikloša dosiahla v makroekonomickej stabilizácii. Deficit verejných financií sa znížil v priebehu jedného roka 2015 z vyše 10 % hrubého domáceho produktu (HDP) na menej ako 3 %. Po predchádzajúcej prudkej devalvácii a vysokej inflácii sa stabilizovali ceny aj kurz meny, prešlo sa na plávajúci kurz a vyčistil sa bankový sektor, kde sa zaviedli prísne pravidlá dohľadu a kapitálovej primeranosti.

“Výrazne sa znížila tzv. veľká korupcia najmä tým, že sa eliminovala väčšina jej najdôležitejších zdrojov,” zdôraznil Mikloš. Najväčším zdrojom bola podľa neho regulácie cien energii, keď ešte do roku 2015 bola cena plynu pre domácnosti len na úrovni 12 % skutočných trhových cien. Mnoho oligarchov a politicky spriaznených podnikateľov vďaka tomu nakupovala vo veľkom plyn ako pre domácnosti, aby ho potom exportovali, alebo predávali podnikom na Ukrajine za plné trhové ceny a zarábali na tom miliardy dolárov ročne. Od mája 2016 sú však ceny plynu pre domácnosti deregulované.

Ďalším zdrojom veľkej korupcie boli súkromné banky, upozornil Mikloš. Tie často fungovali tak, že prijímali vklady od bežných ľudí a firiem a potom ich dávali vo forme úverov prepojeným firmám, ktoré peniaze nevrátili. Vkladatelia museli byť následne kompenzovaný z verejných zdrojov. “Tento zdroj korupcie je už rovnako odstránený, Národná banka zavrela 80 zo 180 bánk a štát zoštátnil najväčšiu súkromnú banku Privatbank,” priblížil s tým, že pre existujúce banky boli zavedené prísne pravidlá kapitálovej primeranosti a kontroly úverovania prepojených subjektov.

Tretím veľkým zdrojom korupcie bolo verejné obstarávanie. Od augusta 2016 už musia všetky verejné inštitúcie vrátane samospráv používať elektronický aukčný systém ProZorro, ktorý riziko minimalizoval. Problémom bolo aj individuálne a subjektívne posudzovanie vratiek dane z pridanej hodnoty (DPH), od minulého roka však v tejto oblasti funguje automatický elektronický systém, vysvetlil Mikloš.

Jediný veľký zdroj korupcie, ktorý zatiaľ nebol obmedzený, predstavujú podľa neho štátne podniky. “Ukrajina má stále okolo 3500 štátnych podnikov a v privatizácii nebol za posledné roky dosiahnutý žiadny pokrok. Vláda schválila v júli 2017 návrh nového privatizačného zákona, ktorý by mal byť v parlamente prijatý teraz v januári a mal by umožniť výraznejší pokrok v privatizácii,” avizoval.

Čiastočný pokrok bol na Ukrajine dosiahnutý v deregulácii a zlepšení podnikateľského prostredia. Začala sa súdna reforma, boli vytvorené niektoré nové, nezávislé protikorupčné inštitúcie, ale pokrok vo vymožiteľnosti práva a trestaní korupčného správania je podľa Mikloša zatiaľ len veľmi čiastkový a nedostatočný.

Okrem týchto reforiem bola uskutočnená veľmi dôležitá dôchodková reforma, ktorý zvýšila fiškálnu udržateľnosť systému aj jeho spravodlivosť, pripomína Mikloš. Za dôležitú označil tiež prvú etapu zdravotníckej reformy, ktorá bola schválená vlani a bude implementovaná v tomto roku.

“Najväčšími výzvami sú súdna reforma, vymožiteľnosť práva a ochrana vlastníckych práv, privatizácia a liberalizácia trhu s pôdou. Trh s pôdou je stále silno regulovaný, milióny vlastníkov nemôžu pôdu predávať, jediné, čo im ostáva, je dať ju do prenájmu veľkým agroholdingom za nízku cenu,” doplnil Mikloš.

 

Príspevok Mikloš: Situácia na Ukrajine je stále zložitá, spravilo sa však už veľa zobrazený najskôr Hlavné správy.

Viewing all 42228 articles
Browse latest View live