Quantcast
Channel: Z domova - Hlavné správy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 42519

Európsky výstražný systém ich onálepkoval. Firma Cimbaľák je nútená prepúšťať, hoci so sporným poľským bitúnkom nikdy neobchodovala

$
0
0

Bardejov 5. februára 2019 (HSP/Foto: cimbalak.sk)

 

Škandál na poľskom bitúnku zasiahol aj Slovensko. Informácia o možnosti, že aj u nás sa môže nachádzať mäso z chorých kráv, spôsobila, že onálepkovaní výrobcovia a predajcovia prichádzajú o svoje tržby. Ohrozené sú predajne, ľudia môžu prísť o prácu

Výrobňa firmy Cimbaľák

Jednou z poškodených firiem je aj bardejovská spoločnosť Cimbaľák s.r.o. Firma sa totiž dostala na “čiernu listinu” európskeho výstražného systému RASFF.

Ako pre náš portál ozrejmil Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, „do európskeho výstražného systému RASFF zadáva informácie Európska komisia na podnet členskej krajiny, v tomto prípade Poľska, ktoré do systému nahlásilo odberateľov/prevádzky na Slovensku.“

Následne zoznam prevádzok zverejnila Štátna veterinárna a potravinárska správa, ktorá je povinná to vykonať na základe európskej legislatívy.

„Od dnes kontrolujú bitúnky v Poľsku inšpektori Európskej komisie, na tomto podvode sa totiž podieľali aj poľskí veterinári, ktorí tieto praktiky kryli,“ uviedol hovorca ministerstva.

Dodal tiež, že „ministerstvo odporúča prevádzkam na Slovensku až do vyšetrenia prípadu v Poľsku Európskou komisiou zdržanlivosť pri nákupe mäsa z Poľska.“

O stanovisko k vzniknutej situácii, ktorá poškodila slovenských výrobcov a predajcov, sme požiadali aj Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Vo svojom stanovisku ozrejmila postup na základe už spomínaj európskej smernice.

Zuzana Büchlerová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy uviedla: “ŠVPS SR svojimi kontrolami nepreukazovala, či boli konkrétne dodávky mäsa bezpečné alebo nie. Táto skutočnosť sa nedá 100% preukázať žiadnymi kontrolami, nakoľko nie je možné veterinárne posúdiť celé telo zabíjaného zvieraťa.

“Kontroly dodávok sa vykonávali za účelom zistenia vysledovateľnosti a v prípade nájdenia časti zásielky jej odstránenie z trhu. Kontroly sa vykonávali na základe zoznamov, ktoré poskytla poľská strana, ktorá konkrétne zásielky sťahuje z trhu. Nakoľko do dnešného dňa nevieme, či mäso porážaných zvierat bolo alebo nebolo bezpečné, považujeme opatrnosť spotrebiteľov pri výbere nakupovaného mäsa za opodstatnenú,” uviedla Büchlerová.

 

Firma s viac ako 200 zamestnancami

Napriek tomu, že nekalé praktiky kryli poľskí veterinári, doplatili na to slovenskí výrobcovia a predajcovia, vrátane firmy Cimbaľák, ktorá zamestnávala viac ako 200 ľudí.

Firma vznikla v roku 2001 ako spoločný podnik manželov Cimbaľákových. Majiteľ firmy Juraj Cimbaľák pôsobil do roku 1989 ako vedúci predajne potravinárskeho podniku Zdroj v Bardejove. Po roku 1989 začal podnikať v oblasti obchodu a mäsovýroby. Od roku 1992 podniká ako fyzická osoba. Firma CIMBAĽÁK s.r.o. nadviazala na činnosť fyzickej osoby.

Gabriela Šviržovská, manažérka nákupu spoločnosti Cimbaľák, uviedla, že ich firma sa do výstražného systému dostala, pretože „dodávateľ, ktorý rozoberá štvrte a dodáva výsekové mäso, mal z inkriminovaného bitúnku dodané hovädzie štvrte (kravy). Na dokladoch bolo uvedené, že kravy len boli zabité na uvedenom bitúnku.“

„Podotýkam, že prevádzka počas dňa fungovala v rámci predpisov pod dozorom veterinárneho lekára (tak to bolo uvedené v reportáži TVN24).  K nám prišlo mäso so všetkými potrebnými dokladmi, neboli zistené žiadne senzorické zmeny a v bežnej trhovej cene,“ dodala.

„S uvedeným bitúnkom sme priamo nikdy neobchodovali,“ vysvetlila.

Výrobňa firmy Cimbaľák

Sviržovská tiež poukázala na vyhlásenie, ktoré firma zverejnila na svojom portáli už 1. februára. „Do mäsových výrobkov, u ktorých je v receptúre uvedené hovädzie mäso, dávame výrezy z býkov, nie z kráv. Mäso z kráv sme dokupovali len doplnkovo na základe požiadaviek od zákazníkov.“

 

Ohrozený predaj i zamestnanie ľudí, kompetentní mlčia

Kauza okolo poľského mäsa spôsobila firme veľké ťažkosti – obchodné reťazce zrušili objednávky, predaj výrobkov a mäsa výrazne poklesol, tovar zostáva na pultoch predajní i v sklade spoločnosti.

„Ľudia si myslia, že predávame pokazené mäso, aj napriek tomu, že dodržiavame všetky legislatívne, hygienické predpisy. Vždy pracujeme podľa zavedeného systému HACCP,“ vysvetlila manažérka obchodu.

„Na základe ekonomických dôsledkov z dôvodu poklesu predaja a tým aj poklesu výroby bude vedenie spoločnosti nútené pristúpiť k radikálnemu riešeniu, ako je prepúšťanie zamestnancov,“ dodala. Ohrozených je viac ako 100 zamestnancov.

Firma k deštrukčnej situácii pripravuje tlačovú konferenciu.

Na našu otázku, ako bude aktuálne ministerstvo postupovať, aby predajne a výrobne zo zverejneného zoznamu nemuseli zatvoriť svoje prevádzky a ľudia neprišli o prácu, hovorca neodpovedal.

 

Príspevok Európsky výstražný systém ich onálepkoval. Firma Cimbaľák je nútená prepúšťať, hoci so sporným poľským bitúnkom nikdy neobchodovala zobrazený najskôr Hlavné správy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 42519